Olsztyn z drzewem roku? Zagłosuj!

2023-06-06 17:16:28(ost. akt: 2023-06-06 17:18:41)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Szesnaście drzew z całej Polski rywalizuje w oryginalnym konkursie Klubu Gaja. W stawce walczących o tytuł Drzewa Roku 2023 są dwa olsztyńskie dęby - Adam i Ewa.
Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Adam i Ewa to dęby szypułkowe, w wieku ok. 150 lat, wysokości 25 m oraz obwodzie 318 i 329 cm. Zgłoszenia dokonali Fundacja Warsztat Zmiany oraz grupa inicjatywna mieszkańców Zatorza.

- Dęby rosną na skraju Olsztyna, w pobliżu Lasu Miejskiego, na Niedźwiedziu - wyjaśniają inicjatorzy zgłoszenia. - Drzewa są obiektem ciągłej troski mieszkańców poprzez: nadanie im imion, gromadzenie dokumentacji, w tym przyrodniczej i historycznej, opracowanie projektu przyszłego ogrodu społecznego czy organizowanie Święta Niedźwiedzia.

Głosować poprzez Internet można tylko do końca czerwca. Aby oddać głos wystarczy wejść na stronę organizatora konkursu, w zakładce "Zagłosuj" odnaleźć "Dęby Adam i Ewa" i kliknąć "Głosuje". System zażąda adresu mailowego celem weryfikacji głosu.