Gościem Campusu Polska Przyszłości będzie Olga Tokarczuk

2023-06-06 15:56:08(ost. akt: 2023-06-06 15:57:28)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Gola

Gościem specjalnym 3. edycji Campusu Polska Przyszłości będzie pisarka Olga Tokarczuk; zaproszeni są też politycy opozycji, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, ale będzie zakaz agitacji politycznej - zapowiedział prezydent stolicy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski.
Trzaskowski i inni organizatorzy Campusu Polska Przyszłości spotkali się we wtorek (6 czerwca) w Warszawie z dziennikarzami. Wiceszef PO i prezydent stolicy podkreślił, że Campus to największy w Polsce festiwal społeczno-polityczny.

— Olga Tokarczyk to pierwszy gość, którego ogłaszamy, jesteśmy z tego bardzo dumni — powiedział Trzaskowski.

Podkreślał, że uczestnikami Campusu będą młodzi, ciekawi ludzie o bardzo różnych poglądach, a dyskusje będą koncentrować się wokół takich tematów jak: bezpieczeństwo, wojna w Ukrainie, ale także przyszłość służby zdrowia, sztuczna inteligencja czy problemy w psychiatrii dziecięcej. Trzaskowski mówił, że te trzy ostatnie kwestie, to tematy, na które często w debacie publicznej nie ma wystarczająco dużo miejsca.

— Bardzo nam zależy na tym, żeby Campus nie był o +bieżączce+ politycznej, tylko żeby był o tych prawdziwych wyzwaniach współczesności — podkreślił.

— To nie będzie wydarzenie doraźnie polityczne, będzie zakaz agitacji politycznej, bo Campus będzie odbywał się w momencie, kiedy już na dobre będzie trwała kampania wyborcza — zwrócił uwagę Trzaskowski. Podkreślił przy tym, że Campus to zdarzenie cykliczne.

Potwierdził, że na Campus zaproszeni są liderzy partii opozycyjnych, chociażby prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

— Są zaproszeni, oczywiście jak co roku, już słyszeliśmy też wypowiedzi polityków Lewicy, że oni tym razem będą na Campusie, tak jak byli w Sosnowcu (na Campus Academy), bardzo się z tego cieszę. Mam nadzieję, że ta debata będzie jak najbardziej różnorodna — powiedział Trzaskowski.

Mówił też, że na Campusie komunikacja jest dwustronna i to nie jest tak, że tylko politycy mówią do młodych ludzi.

— Tylko młodzi ludzie mówią do nas, więc my się też bardzo dużo uczymy od tych młodych ludzi i potem wyciągamy z tego wnioski. Rok temu zainicjowaliśmy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. in vitro — zwrócił uwagę Trzaskowski.

Dodał, że tradycyjnie Campus odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia w Olsztynie. Jak mówił, co roku jest kilka tysięcy zgłoszeń na Campus, ale można przyjąć tylko 1,3 tys. osób. Trzaskowski poinformował, że do wtorku, do północy trwa rejestracja na Campus dla osób w wieku od 18 do 35 lat.

Zapowiedział, że podczas Campusu oprócz debat, będzie cały szereg praktycznych warsztatów dla młodych ludzi m.in. z zakresu pisania aplikacji, symulacji obrad Rady Europejskiej czy symulacji procesu sądowego.

Na początku spotkania, które odbywało się w jednej z kawiarni w pobliżu Sejmu, pojawił się minister w KPRM Michał Dworczyk. Przywitał się m.in. z Trzaskowskim po czym opuścił miejsce spotkania. "Dzisiaj na spotkaniu Campus Polska z dziennikarzami niespodziewanie pojawił się w Czytelniku pan Dworczyk. W atmosferze ogólnego zdziwienia wytłumaczyłem mu kulturalnie, że spotkanie ma charakter zamknięty. Przepraszam oburzonych, że go nie pobiłem a tylko grzecznie pożegnałem" - napisał na Twitterze poseł KO Sławomir Nitras, który współorganizuje Campus Polska Przyszłości. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa