Wypłacał pieniądze z kodów BLIK. Trafił do więzienia w Olsztynie

2023-06-06 08:00:00(ost. akt: 2023-06-05 15:59:04)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Na podstawie przeprowadzonego dochodzenia i zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze policji w Olsztynie pod nadzorem prokuratury zatrzymali 45-latka, który podejrzany jest o oszustwa metodą na BLIK-a.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego i w toku policyjnych czynności olsztyńscy funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 45-letniego mieszkańca Trójmiasta.

Mężczyzna wypłacał pieniądze za pomocą przekazywanych mu kodów BLIK pozyskiwanych z przestępstw pochodzących z przejmowania kont na jednym z portali społecznościowych. Oszukane osoby pochodziły z terenu całej Polski.

45-latek usłyszał cztery zarzuty oszustwa, a także uzyskania dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonej. Przestępczy proceder rozpoczął się na początku maja 2023 r. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec maja br. Łączna suma strat to 4,5 tys. złotych. Jednak mężczyzna już wcześniej miał oszukiwać w ten sposób.

Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone, że 45-latek może mieć związek z innymi podobnymi przestępstwami co jest przedmiotem prowadzonego postępowania. Wobec mężczyzny decyzją Sądu Rejonowego w Olsztynie, przychylając się do wniosku Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe, został zastosowany areszt tymczasowy na okres 3-miesięcy, a także zabezpieczenie majątkowe w kwocie 10 tys. złotych.

Za przestępstwo oszustwa zgodnie z kodeksem karnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.