Rusza święto demokracji w Olsztynie. Dziś startuje głosowanie w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim

2023-06-05 10:10:51(ost. akt: 2023-06-05 12:40:11)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od poniedziałku (5 czerwca) do 18 czerwca można zagłosować w 10. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają do wyboru 31 przedsięwzięć miejskich i 89 osiedlowych, na które przeznaczono łącznie 7,5 mln zł.
Jak przekazał magistrat, do udziału w głosowaniu są uprawnieni wszyscy mieszkańcy Olsztyna, bez ograniczeń wiekowych. Każdy z głosujących może poprzeć maksymalnie po trzy projekty miejskie i trzy osiedlowe. Zależnie od kolejności wskazania otrzymają one odpowiednio: trzy, dwa lub jeden punkt.

Głosować można od 5 do 18 czerwca; przez internet lub tradycyjnie, po wypełnieniu papierowych kart. Do wyboru jest 120 projektów, w tym 89 osiedlowych i 31 miejskich. Wśród nich są zarówno tzw. projekty "twarde", czyli różnego rodzaju inwestycje, jak i "miękkie, tj. dotyczące jakiejś formy aktywności, np. organizacji festynów, imprez kulturalnych czy sportowych.

— Zasady głosowania są takie same jak poprzednio, trochę zmian było na etapie składania wniosków i ich oceny. Przede wszystkim zaprosiliśmy do szerszej współpracy rady osiedlowe, zbudowaliśmy taki duży zespół opiniujący. Zmianą jest też termin głosowania, bo zwykle odbywało się ono jesienią, teraz wiosną — powiedziała dyr. Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska.

Jak oceniła, po kolejnych edycjach widać, że jest znacznie więcej projektów osiedlowych niż miejskich i zwykle mają one charakter jakichś inwestycji w najbliższej okolicy. "Czyli trend jest na lokalność" - podsumowała.

Wśród projektów miejskich jest m.in. kilka modernizacji boisk przy szkołach, zadaszenie lodowiska przy ul. Jeziołowicza, rozbudowa skateparku na plaży miejskiej, linowy plac zabaw w Parku Kusocińskiego czy zakup samochodu do transportu psów i kotów na potrzeby Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie.

Projekty osiedlowe podzielono na 23 olsztyńskie osiedla. Np. w Śródmieściu można głosować na projekt stworzenia "kalendarza słonecznego" przy ławeczce Kopernika, postawienia 15 niewielkich rzeźb nawiązujących do regionalnych baśni i legend, organizację koncertów szantowych i remont chodników.

W 10. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego do wykorzystania jest w sumie 7,5 mln zł, z czego 2,4 mln zł na realizację projektów miejskich i 5,1 mln zł na projekty osiedlowe. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 12 lipca 2023 r. Zwycięskie projekty będą zrealizowane w przyszłym roku.

Listę i opisy wszystkich projektów oraz szczegóły związane z głosowaniem można znaleźć na stronie internetowej: glosujobo.olsztyn.eu

PAP
autor: Marcin Boguszewski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3109916 5 cze 2023 15:43

    Sorry jakie Święto Demokracji. Czy szanowny redaktor wie co wypisuje? A co z realizacją projektów, które wygrały w poprzednich latach? Tak, tak są takie, które nie zostały zrealizowane. Miasto powoli staje się betonową i asfaltową dżunglą. Proszę poczytać które miejsce zajmuje Olsztyn w kraju pod względem terenów zielonych. Informacje są dostępne w internecie. Włodarze tego niegdyś pięknego miasta zamieniają je w betonową dżunglę. Projekty obywatelskie : budowa chodnika, budowa zegara słonecznego, ścieżek rowerowych to beton i tylko beton. Pozdrawiam.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz