Procesja z relikwiami bł. ks. Frelichowskiego
2023-06-04 09:09:31(ost. akt: 2023-06-04 10:05:52)
Z placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie wyruszyła w niedzielę procesja z relikwiami patrona harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
W wydarzeniu biorą udział harcerze, którzy dzień wcześniej uczestniczyli w zjeździe modlitewnym.
Hasłem obchodzonego w niedzielę XVII Święta Dziękczynienia są słowa „Dziękujemy za czyniących pokój”.
Na czele precesji niesiony jest krzyż a za nim sztandary i relikwie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, który zmarł 23 lutego 1945 r. w obozie hitlerowskim w Dachau. W tym roku, obok osób konsekrowanych i wiernych, w procesji licznie biorą udział harcerze z ponad 18 krajów świata, którzy dzień wcześniej uczestniczyli w zjeździe modlitewnym w Świątyni Opatrzności Bożej.
Zgodnie z programem procesja około godz. 8.25 będzie przechodzić obok kościoła św. Aleksandra, kierując się w stronę Belwederu, gdzie spodziewana jest około godz. 8.55. Następnie około godz. 10.45 będzie przechodzić obok kościoła św. Antoniego M. Zaccarii.
Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem członków Episkopatu Polski. Liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosi bp Sławomir Oder, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Przed liturgią odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie ośmiometrowej figury zmartwychwstałego Chrystusa, znajdującej się w prezbiterium, czyli w centralnym miejscu Świątyni Opatrzności Bożej.
W liście z okazji XVI Święta Dziękczynienia kard. Nycz zaznaczył, że „Bóg w swojej Opatrzności opiekuje się, kieruje i prowadzi świat oraz człowieka do ostatecznego sensu”.
Jest nim Chrystus Zmartwychwstały i spotkanie z Bogiem w naszym zmartwychwstaniu w Chrystusie
— wskazał kardynał, tłumacząc, że w Jezusie „powołanie człowieka uzyskuje swoją pełnię”.
Niebezpieczeństwo wojny długiej i – nie daj Boże – rozszerzającej się na inne regiony, osłabione przez pandemię więzy między ludźmi, skutki zdrowotne i edukacyjne – to wszystko sprawy, z którymi chcemy przyjść do Opatrzności Bożej z zawierzeniem i dziękczynieniem, żeby nie stało się jeszcze coś gorszego
— napisał metropolita warszawski.
Zgodnie z tradycją po liturgii zaplanowano atrakcje dla dzieci.
4 czerwca w kraju odbywa się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. arcybiskup Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez