Kolejny protest przeciwko budowie megacentrum Lidla w Gietrzwałdzie. Rota, różaniec i "śmierć wrogom ojczyzny" [ZDJĘCIA]

2023-06-03 16:36:05(ost. akt: 2023-06-04 19:11:01)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Dzisiaj (sobota 3 czerwca) w Gietrzwałdzie odbył się kolejny protest przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla nieopodal miejscowości. W manifestacji wzięło udział ok. 300-400 osób, z czego niewielka część to mieszkańcy Gietrzwałdu lub okolicznych miejscowości. Jednym z "gości specjalnych" był znany nacjonalistyczny patostreamer Wojciech Olszański ps. Jaszczur, który niedawno odbył karę więzienia za grożenie parlamentarzystom.
Komitet Obrony Gietrzwałdu, bo tak nazywa się grupa sprzeciwiająca się budowie centrum dystrybucyjnego Lidla kilkaset metrów od granic Gietrzwałdu zorganizował kolejny protest. Manifestacja swój przemarsz rozpoczęła przed amfiteatrem znajdującym się przed Sanktuarium, żeby później przejść ulicami wsi do miejsca, gdzie powstaną magazyny, wrócić pod Urząd Gminy i z powrotem do amfiteatru.

W proteście wzięło udział ok. 300-400 osób, z czego jedynie część stanowili mieszkańcy gminy Gietrzwałd. Udało nam się spotkać mieszkanki Bydgoszczy, Krakowa czy nawet obywatela Francji, część tych osób odwiedziła Gietrzwałd pierwszy raz, aby stanąć przeciwko budowie centrum Lidla.

Organizatorem akcji był Jacek Wiącek, przewodniczący Komitetu Obrony Gietrzwałdu. Który wśród argumentów przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego przytaczał uwarunkowania ekologiczne, duchowe czy sprzeczność zagospodarowania przestrzennego.

— Sanktuarium w Gietrzwałdzie jest naszym dziedzictwem narodowym i naszym obowiązkiem jest go bronić! — mówił Jacek Wiącek podczas manifestacji — To jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych, dlatego jest dla nas takie ważne. Co powiemy naszym dzieciom, jeśli dopuścimy do powstania tej inwestycji? — pytał.

Główna część manifestacji odbywała się poza granicami wsi, w miejscu, gdzie ma powstać centrum dystrybucyjne. Wśród haseł głoszonych przez organizatorów padały stwierdzenia krytykujące wójta Jana Kasprowicza, partię rządzącą, polityków opozycji, Niemców, episkopat i zarząd Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Jednym z uczestników zgromadzenia był patostreamer Wojciech Olszański ps. "Jaszczur". Olszański rozpoczynał skandowanie takich haseł jak "śmierć wrogom ojczyzny" czy "Polska dla Polaków, Gietrzwałd dla rodaków".

Cała manifestacja odbyła się poza murami Sanktuarium, bowiem jego rektor zdystansował się wczesniej od manifestacji.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. und #3109902 4 cze 2023 07:54

  Ci manifestanci wyglądają tak jak za komuny. Wszelkimi sposobami próbują zrobić z jedynego miejsca w Polsce miejsce niegodne do świętowania. Prawie już osiągnęli swój cel. Trzeba przerwać ten spektakl bo jest wielce szkodliwy. Tu nie protestują obecni Warmiacy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. antyPIS #3109901 4 cze 2023 03:59

  Banda paranoikatolików i jeszcze ta para "patostreamerów" idealne połączenie. Do tego większą część zgromadzenia spoza regionu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ttt #3109896 3 cze 2023 20:44

  Niech ten organizator Jacek Wziętek weźmie się do pracy, z której mógłby żyć godnie, a nie jątrzyć. Mieszkańcy Gietrzwałdu nie mają nic do dystrybucji LIDL-a, czekają na wybudowanie bo chcą pracy i godnie żyć, a nie siedzieć w GOPSI-e i brać zapomogi jak Jacek Wziętek.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. dareczk #3109893 3 cze 2023 20:05

  Dno i muł budować i dać prace ludziom!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz