Sekretarz generalny NATO: wszystkie państwa członkowskie zgadzają się, że Ukraina dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-06-02 15:49:28(ost. akt: 2023-06-02 15:50:56)

Autor zdjęcia: EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA.

Nie mogę powiedzieć, kiedy dokładnie Ukraina stanie się członkiem NATO. Ale mogę powiedzieć, że wszystkie państwa członkowskie zgadzają się, że Ukraina dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF.
"Ale jeszcze ważniejsze jest to, że wszyscy sojusznicy zgadzają się, że musimy wspierać Ukrainę militarnie, aby przetrwała jako suwerenne państwo" - dodał.

Na uwagę, że niemiecki rząd wyraża sceptycyzm w kwestii przystąpienia Ukrainy do sojuszu Stoltenberg odpowiedział: "Jeszcze raz, wszyscy sojusznicy, w tym Niemcy, zgadzają się, że Ukraina powinna zostać członkiem NATO. (...) Teraz chodzi o drogę do tej akcesji. I musimy teraz zająć się tą drogą dla Ukrainy".

"Oczywiście musimy przyznać, że akcesja nie nastąpi w środku wojny. Ale teraz musimy przygotować się na czas po wojnie" - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (PAP)