Doradca prezydenta Ukrainy: słowa premiera Węgier Orbana są absurdalne, upokarzające i obraźliwe

2023-06-02 15:41:14(ost. akt: 2023-06-02 15:43:37)
premier Węgier Viktor Orban

premier Węgier Viktor Orban

Autor zdjęcia: PAP/Wiktor Dąbkowski

Słowa premiera Węgier Viktora Orbana są absurdalne, upokarzające i obraźliwe - napisał w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wypowiedź Orbana o tym, że "Ukraina nie może wygrać wojny".
"Wiktor Orban po raz kolejny demonstracyjnie obraża wartości Unii Europejskiej i prawo międzynarodowe jako takie. To celowe upokorzenie Europy i przyzwolenie na terrorystyczne działania Rosji" - napisał Podolak (https://tinyurl.com/p35suk4k).

"To celowe usprawiedliwienie agresora i zachęta do dalszego niszczenia Ukrainy/Europy" - dodał we wpisie. "Jeżeli węgierski premier naprawdę martwi się o ofiary, powinien zadzwonić do swojego +przyjaciela Putina+ i poprosić go o wycofanie rosyjskich sił zbrojnych z międzynarodowo uznanych granic Ukrainy, a wtedy wojna się skończy i nie będzie więcej ofiar" - podkreślił Podolak. "Czy ktoś słyszał takie apele Orbana do Rosji?" - dodał.

Wpis ukraińskiego urzędnika to reakcja na słowa premiera Węgier Viktora Orbana, który powiedział, że Ukraina nie może wygrać wojny i "biedni Ukraińcy nie zwyciężą na polu walki".

"Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, nawet przed rozpoczęciem kontrofensywy, aby przekonać Rosję i Ukrainę, że potrzebne jest zawieszenie broni i że konieczne są rozmowy pokojowe" - powiedział Orban w piątek na antenie węgierskiego Radia Kossuth.

Orban odmawia dostarczenia jakiegokolwiek sprzętu wojskowego Ukrainie i krytykuje sankcje UE wobec Moskwy. (PAP)

sm/ adj/