Na UWM trwa IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej [GALERIA]

2023-06-02 07:07:06(ost. akt: 2023-06-02 08:14:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad 700 lekarzy z całego świata identyfikujących się z polską kulturą obraduje w Centrum Konferencyjnym UWM dzieląc się swoimi doświadczeniami i dyskutując o wyzwaniach współczesnej medycyny.
Światowe zjazdy polskich medyków połączone z Kongresem Polonii Medycznej odbywają się co trzy lata (wyjątkiem była pandemia). Za każdym razem gospodarzem jest inne miasto, a w tym roku został nim Olsztyn i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

— Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że spotykają się lekarze, którzy mają rozmaite związki z Polską i którzy żyją oraz praktykują za granicą – w Ameryce, Kanadzie, Skandynawii czy w Europie Wschodniej. To dla nich szansa, aby się spotkać oraz pochwalić sukcesami i osiągnięciami, bo polscy lekarze mają wielki wkład w rozwój współczesnej medycyny — podkreśla Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dyskusja naukowa toczy się wokół najbardziej aktualnych problemów. Autorami wystąpień są osoby ze środowiska akademickiego zajmujące się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniają możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie. Wśród nich są oczywiście lekarze i naukowcy z Collegium Medicum UWM, którzy również mają zasługi w tym zakresie.

Jedną z pierwszych sesji naukowych poprowadziła prof. Maria Siemionow, która w tym roku została uhonorowana tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W programie znajduje się również wystąpienie prof. Johna Adlera, amerykańskiego neurochirurga, który zbudował urządzenie ZAP, z którego korzysta Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Wykład specjalny na inaugurację kongresu wygłosił prof. Włodek Łopaczyński – rodowity olsztynianin, który od 40 lat mieszka w USA i pracuje w National Cancer Institute w Bethhesdzie.

— Cieszę się, że tutaj jestem i czuję się zaszczycony. Po raz pierwszy uczestniczę w tym kongresie, jednak w trakcie swojego 40-letniego już pobytu w Stanach Zjednoczonych starałem się konsolidować środowisko polskich lekarzy, którzy tak, jak ja zamieszkali za oceanem, ale ukończyli polskie uczelnie. Jednym z moich największych osiągnięć w działalności polonijnej było powołanie stowarzyszenia absolwentów obecnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Maria Siemionow mówiła wczoraj podczas święta UWM, że nigdy nie powinniśmy zapominać, skąd pochodzimy. Uważam, że jest to bardzo ważne i dlatego staram się działać na rzecz integracji środowiska polonijnego — mówił prof. Włodek Łopaczyński.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przyznaje, że tytuł wykładu, czyli „Muzyka i medycyna” koreluje z jego osobistymi zainteresowaniami, którymi jest muzyka i gra na instrumentach.

— Moją specjalizacją jest onkologia, ale gdy dowiedziałem się, że będę wygłaszał specjalny wykład na inaugurację kongresu, to postanowiłem opowiedzieć o czymś, co zainteresuje wszystkich lekarzy tutaj zgromadzonych. Myślę, że ten temat jest uniwersalny. Ponadto mam ku temu podstawy, bo jestem absolwentem Szkoły Muzycznej w Olsztynie i miałem nawet dylemat, czy iść w kierunku muzycznym czy studiować medycynę. Myślę, że podjąłem dobrą decyzję, iż zostałem lekarzem, ale moją pasją jest muzyka i sam gram na fortepianie oraz akordeonie, a także próbuję nauczyć się gry na skrzypcach — dodał prof. Łopaczyński.

Na piątek 2 czerwca zaplanowano sesję historyczną poświęconą 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika. Oprócz debat naukowych goście będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego czy festiwal zespołów rockowych, w których grają lekarze. IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika potrwa do 4 czerwca.


Źródło: UWM