Po basenie przy ul. Głowackiego w Olsztynie nie ma śladu. W jego miejscu powstanie nowe osiedle

2023-06-01 19:31:47(ost. akt: 2023-06-01 14:57:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trójmiejski deweloper przygotowuje teren przy ul. Głowackiego pod budowę nowoczesnego osiedla. W ramach inwestycji zaplanowano również rewitalizację terenów zielonych, na których powstanie nowy park dostępny dla lokalnej społeczności Olsztyna.
W Olsztynie przy ulicy Głowackiego jeszcze do niedawna stał basen. Jakiś czas temu zakończyły się prace rozbiórkowe, które przygotowały teren pod inwestycję. Budynek zniknął z powierzchni ziemi, a w jego miejscu pozostała pusta działka. Jaka jest przyszłość tego miejsca?

Z działki, którą w październiku 2021 roku kupiła spółka INPRO z Gdańska zniknął jednej z najbardziej znanych basenów w Olsztynie. Przed ponad rokiem miasto Olsztyn uznało, że kompleks należałoby wyremontować, ale z braku środków na ten cel działkę z kompleksem sportowym wystawiono na sprzedaż. Cenę wywoławczą za 10,5 tys. mkw. ustalono na 9 mln zł.

Wydawałoby się, że sprzedaż działki w tak atrakcyjnej lokalizacji pójdzie szybko, jednak miasto podczas transakcji napotkało wiele problemów. Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym 2021 roku, jednak zwycięzca nie dopełnił wymaganych formalności i nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty, więc sprzedaż nie została sfinalizowana. Wówczas inwestor nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne. Jednak sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie przetargu i na początku października 2021 roku odbyła się druga licytacja działki. Do przetargu stanęło czterech oferentów a najwyższą cenę zaproponowała spółka INPRO z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

Fot. Zbigniew Woźniak

Po zakupie, działka została ogrodzona wysokim płotem, a robotnicy przeprowadzili prace rozbiórkowe dachu kompleksu sportowego. Następnie znikały kolejne elementy budynku. Prace przebiegły bardzo szybko.
Obecnie pozostała tam pusta działka, a po starym budynku basenu, który został zrównany z ziemią, nie pozostało kompletnie nic. Co teraz powstanie w tym miejscu?

W Olsztynie przy ulicy Głowackiego planowana jest budowa nowoczesnego osiedla, a także terenów zielonych, wypełnionych roślinnością z bogatą infrastrukturą, dostępnych dla całej lokalnej społeczności.

Fot. Zbigniew Woźniak


Dlaczego trójmiejski deweloper zdecydował się właśnie na to miejsce?

— Obszar ten posiada ogromny potencjał, a nasze działanie będzie służyło zmianie tego miejsca na lepsze, tj. bardziej uporządkowane i odpowiadające bieżącym potrzebom — informuje Zdebski. — Postanowiliśmy wpisać tę przestrzeń w lokalny krajobraz. Oprócz budowy osiedla mieszkaniowego jesteśmy gotowi w porozumieniu z władzami miasta na rewitalizację pobliskich terenów zielonych mającą na celu utworzenie parku z ciekawą infrastrukturą. Mamy nadzieję, że cały kompleks odmieni tę przestrzeń, nadając jej nową formę.

W ramach inwestycji zaplanowano utworzenie budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie. W obiektach powstaną lokale liczące od 1 do 5 pokoi o zróżnicowanych metrażach od 28 do nawet 110 m2. Kompleks zapewni mieszkańcom stały kontakt z naturą. Mieszkania na parterze będą posiadały ogródki.

W budynkach powstaną podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi. W obiektach przewidziano także przestrzeń na boxy do przechowywania rzeczy, rowerownie oraz wózkarnie.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Nie zabraknie także rozwiązań technologicznych gwarantujących bezpieczeństwo. Każde mieszkanie będzie wyposażone w instalację pozwalającą na montaż wideodomofonu. Teren kompleksu zostanie objęty systemem monitoringu CCTV, a przy wjeździe do hal garażowych będą znajdowały się czytniki tablic rejestracyjnych, pozwalające na automatyczne otwieranie bram — informuje Zdebski.

Cały projekt będzie wykonany z dbałością o fragmenty rekreacyjne osiedla, zapewniające przyszłym mieszkańcom możliwość aktywności i wypoczynku. W obrębie osiedla planowane jest utworzenie kameralnych placów zabaw, zarówno dla tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Ponadto na osiedlu przewidziano powstanie lokali usługowych o zróżnicowanej powierzchni od 40 do 100 m2, a także uwzględniono miejsce dedykowane pod utworzenie paczkomatu czy bankomatu.

Data rozpoczęcia budowy inwestycji wstępnie ustalona jest na lata 2024-2025.