IMGW ostrzega przed ekstremalnym ryzykiem pożaru w lasach. Warmińsko-mazurskie na szczycie listy [MAPA ZAGROŻEŃ]

2023-06-01 17:25:31(ost. akt: 2023-06-01 14:56:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie pożarami w lasach w czwartek i piątek w większości województw – ostrzega IMGW. Lasy Państwowe ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu.
Na mapach opublikowanych przez IMGW Centrum Modelowania Meteorologicznego większość województw jest w kolorze czarnym oraz czerwonym. Oznacza to ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie lasów pożarami.

W czwartek najwyższe poziomy zagrożenia występują w pasie od Zachodniopomorskiego, Lubuskiego przez centrum kraju, aż do wschodu. Jedynie na południu Polski zagrożenie pożarowe jest średnie.


Jeszcze gorsze prognozy są na piątek. Średnie zagrożenie pożarami lasów jest przewidywane jedynie w górach. W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40 - 60 pożarów w lasach dziennie.


Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys.

W analogicznym czasie 2022 roku miało miejsce 3 tys. 690 pożarów w lasach.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie poinformowała, że w ciągu najbliższych dni może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. To będzie pierwsza taka podjęta decyzja od kilku lat. Zarząd wskazuje, że sytuacja najgorzej wygląda w Nadleśnictwach położonych na południowych krańcach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

źródło: PAP/GO