Nagroda, która dodaje wiatru w żagle!

2023-06-01 10:32:13(ost. akt: 2023-06-07 12:32:56)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: materiały organizatora

— Cenimy wszystkich, którzy w konkursie „Sternik” starują. Dzięki tym, którzy potrafią poradzić sobie w trudnych czasach i jeszcze wspomóc innych — zyskuje cały region. Sternik buduje partnerstwo — najważniejszą przestrzeń. Tylko w opartym na zaufaniu partnerstwie mogą powstać długoterminowe i autentyczne relacje — mówi Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), członkini kapituły konkursu „Sternik”.

Co nam dał Sternik?

— Wciąż jesteśmy bardzo dumni z faktu, że spółka MPEC została wyróżniona nagrodą „Sternika”, i to w dodatku w tak zacnej kategorii, jaką jest bez wątpienia Zielona Transformacja — mówi Lidia Warnel, wiceprezes zarządu Spółki MPEC ds. ekonomicznych. — Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej cały czas dba o czystość środowiska, ale też o portfele mieszkańców miasta. Stale inwestujemy w technologie, które pozwalają na produkcję taniego ciepła, a przy tym na utylizację odpadów. Dosłownie za kilka miesięcy rusza nasza ostatnia inwestycja — instalacja termicznego przekształcania odpadów. Tym bardziej cieszymy się, że kapituła Konkursu „Sternik” w ostatniej edycji doceniła nasze starania o jeszcze skuteczniejszą ochronę środowiska, ale także o ekonomię. Nagroda „Sternika” to powód do wielkiej dumy i dlatego, jako laureaci, tym bardziej zachęcamy inne firmy, instytucje i organizacje pozarządowe do składania zgłoszeń, i to bez zastanowienia. Ta nagroda naprawdę dodaje wiatru w żagle!

Czas liderów

Kiedy w czasie pandemii stanęła cała gospodarka — wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Wszyscy trafiliśmy na przysłowiową mieliznę.
— Dlatego w pierwszej edycji nagrodziliśmy tych, którzy mimo niekorzystnej sytuacji potrafili przetrwać i którzy to trudne położenie zdołali jeszcze przekuć w coś dobrego, pozytywnego. A jeszcze pokazali swoim przykładem innym, że można. I taka jest właśnie idea konkursu „Sternik”: zauważać i nagradzać tych, którzy potrafią przezwyciężyć to, co trudne. Ale „Sternik” to też możliwość wskazywania prawdziwych liderów: ludzi mądrych, odważnych, kreatywnych — to ich na Warmii i Mazurach potrzebujemy i bardzo dobrze, że „Sternik” potrafi ich bardzo wyraźnie wskazać — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Sternik znaczy partnerstwo

Pandemia wprawdzie minęła, ale za nią przyszedł następny kryzys: wojna i wszystkie jej smutne następstwa. A to oznacza, że konkurs „Sternik” jest nadal potrzebny — by wyłaniać tych, którzy w trudnej sytuacji radzą sobie sami, a jeszcze wspierają innych.

— Bo Sternik to konkurs, ale w ogóle nie chodzi w nim o konkurowanie. Sternik to budowanie zaufania i partnerstwa, bo ono jest najważniejsze na wszystkich płaszczyznach naszego życia — mówi Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). — Po dotychczasowych dwóch edycjach obserwuję, jak pięknie „Sternik” już zdołał stworzyć kapitał społeczny. Jak zbudował zaufanie i dał podwaliny do czasem wcale nieoczywistych partnerstw. Jak pokazał różnorodność firm w naszym regionie i pozwolił na wielorakie synergie. Poza tym pamiętajmy, że firmy, instytucje, organizacje — to przede wszystkim ludzie. To dla nich stworzyliśmy „Sternika”. A partnerstwo to jedyna przestrzeń, w której powstają długoterminowe i autentyczne relacje.

Przypominamy!

Projekt „Sternik” skierowany jest do firm, samorządów, szpitali, administracji, a także organizacji pozarządowych. W tegorocznej edycji hasło przewodnie brzmi „Ku przyszłości”. Organizatorzy ponownie przedefiniowali konkursowe kategorie tak, by dostosować je do obszarów, które warto rozwijać. Tymi obszarami są zrównoważony rozwój i zaangażowanie społeczne.

W tej edycji wyłonimy finalistów w kategoriach:
- Sternik Zielonej Transformacji
- Sternik Eksportu
- Sternik Inwestycji
- Sternik Odpowiedzialności Społecznej
- Sternik Przyjazna Administracja
- Sternik Ochrony Zdrowia
- Nagroda Specjalna BGK: Sternik 3W – woda, wodór, węgiel

W 3. edycji znowu można startować w kilku kategoriach równocześnie, niezależnie od wielkości firmy.
Na zgłoszenia czekamy do 12 czerwca 2023 r.
Udział w konkursie jest bezpłatny.
Magdalena Maria Bukowiecka