20 tys. prezentów dla najmłodszych m.in. ze świetlic środowiskowych i domów dziecka

2023-06-01 18:35:18(ost. akt: 2023-06-01 14:57:09)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Z okazji Dnia Dziecka 20 tys. Pudełek Szczęścia trafi za pośrednictwem oddziałów diecezjalnych Caritasu do najmłodszych ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki i do rodzin pod opieką parafialnych zespołów Caritas – przekazała Magdalena Antolik koordynator programów dziecięcych w Caritas Polska.
Z okazji Dnia Dziecka w całym kraju odbędą się festyny, pikniki rodzinne i spotkania integracyjne.

— 20 tys. Pudełek Szczęścia trafi za pośrednictwem oddziałów diecezjalnych Caritasu do dzieci ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki i do rodzin pod opieką parafialnych zespołów Caritasu. W pudełkach znajdą się m.in. maskotki, książki, gry planszowe i słodycze — powiedziała Magdalena Antolik, koordynator programów dziecięcych w Caritas Polska.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, wraz z początkiem lipca ruszy Wakacyjna Akcja Caritas realizowana w ośrodkach Caritas diecezjalnych nad morzem i w górach. Organizowane są również półkolonie w postaci wypoczynku stacjonarnego czy jednodniowe wycieczki. Wśród propozycji zaplanowane są m.in.: zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne, teatralne.

— Aktualnie jesteśmy na etapie zbierania danych dot. liczby dzieci, które wezmą udział w akcji, ale tak, jak w latach ubiegłych, możemy wstępnie oszacować, że zainteresowanie będzie duże — przekazała Magdalena Antolik.

Przypomniała, że w ubiegłym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas skorzystało blisko 15 tys. najmłodszych, w tym ok. 4 tys. z wypoczynku stacjonarnego. Na kolonie wyjechało 10,5 tys. dzieci, zaś pozostałe 4,3 tys. dzieci - z tego ok. 2 tys. z Ukrainy - skorzysta z innych form wypoczynku, tj. półkolonii i wycieczek przygotowanych przez Caritas diecezjalne.

Zwróciła uwagę, że nowym programem skierowanym dla dzieci są "turnusy wytchnieniowe" skierowane dla najmłodszych z Ukrainy. Trwają one 14 dni.

— Planowane jest wysłanie na nie 800 dzieci. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 517 najmłodszych zza wschodniej granicy. Wyjazdy odbywają się głównie do ośrodków Caritas diecezjalnych, zlokalizowanych blisko granicy z Ukrainą, by dodatkowo nie przeciążać dzieci wielogodzinnymi podróżami po Polsce — wyjaśniła Antolik.

Dodała, że dzieci pochodziły z różnych terenów Ukrainy np. z Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola.

Jedną z najbardziej znanych akcji Caritasu jest Tornister Pełen Uśmiechów. Dzięki niej, co roku tysiące dzieci, wytypowanych przez pracujące z nimi na co dzień diecezjalne oddziały Caritasu, otrzymują szkolne wyprawki. W ubiegłym roku trafiły one do 10 tys. dzieci, w tym 4 tys. uczniów z Ukrainy.

— Wyprawki szkolne otrzymało również ok. 200 dzieci uchodźczych innych narodowości, m.in. z Turcji, Afganistanu, Czeczenii, Tadżykistanu, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu i z Dagestanu — poinformowała Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.

Kolejną inicjatywą Caritasu dla najmłodszych jest akcja "Podaruj dziecku książkę – dodaj mu skrzydeł", która ma zachęcić dzieci i młodzież do czytania i rozwijania swoich zainteresowań.

Jak zaznaczyła Katarzyna Nowińska z Caritas Polska, w ramach tego programu książki otrzymały świetlice socjoterapeutyczne i domy dziecka prowadzone przez Caritas, gdzie przez opiekunów organizowane będzie wspólne czytanie.

Programami wyrównującymi szanse edukacyjne są "Skrzydła" oraz "Dwa Talenty".

— Od września 2022 do czerwca 2023 r. udało się wesprzeć 900 dzieci w obydwu programach. Wsparcie wyniosło 2000 zł i 1500 zł na rozwój talentów, pasji i dziecięcych marzeń — powiedziała Antolik. Dzięki tym środkom stypendyści pokrywają wydatki związane m.in. z zakupem przyborów szkolnych czy podręczników, ale także np. wyrobów medycznych, bez których uczęszczanie do szkoły byłoby dla nich utrudnione (okulary, baterie do aparatów słuchowych). Mogą też sfinansować udział w zajęciach pozalekcyjnych, wyjazdach (np. obozach sportowych, spotkaniach naukowych), zakup instrumentów muzycznych, oprogramowania komputerowego i szereg innych nakładów przeznaczonych na naukę i rozwój osobisty.

— W przypadku programu Skrzydła i Dwa Talenty, w porównaniu z poprzednim rokiem, liczba przyznanych stypendiów wzrosła o 386 dzieci — powiedziała Antolik.

Wskazała, że obecnie "ze względu na sytuację za wschodnią granicą, większa pomoc kierowana jest na tereny przygraniczne, czyli do diecezji lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej, rzeszowskiej czy przemyskiej".

Caritas Polska pomaga także dzieciom na 5 kontynentach.

źródło: PAP/Magdalena Gronek