Urządzamy aneks kuchenny!

2023-06-01 08:43:08(ost. akt: 2023-06-01 16:17:40)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: KAM

A nawet — urządzamy piękny aneks kuchenny! Bo jeśli do dyspozycji mamy niedużą wnękę, nasza kuchnia może wyglądać reprezentacyjnie. Urządzając aneks — dopasujmy go stylistycznie do wystroju całego wnętrza i zadbajmy o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania w zabudowie meblowej. Będzie estetycznie, schludnie i wygodnie.
Do mikro-apartamentów
Można powiedzieć — jak znalazł! Popularne w architekturze miejskiej aneksy to bardzo dobre rozwiązanie do małych mieszkań, kawalerek czy mikro-apartamentów, w których trudno jest wydzielić miejsce na osobną kuchnię. Ich urządzenie jest sporym wyzwaniem i chociaż jest to trudniejsze niż w przypadku dużych pomieszczeń, możemy urządzić kuchnię, która będzie pięknie wyglądała, komponowała się aranżacyjnie z salonem i spełni swoją podstawową funkcję — pozostanie miejscem do przygotowywania posiłków.

Jeden styl kuchenno-salonowy
Aneksów nie da się oddzielić od pokoju dziennego, dlatego pomimo roboczego charakteru, muszą się ładnie i estetycznie prezentować. Kuchnia z salonem tworzy jedno wnętrze, dlatego obie strefy powinny być spójne wzorniczo i mieć podobny styl aranżacji.

— Jeżeli w salonie zdecydujemy się na meble z gładkimi frontami, podobne wybierzmy do kuchni. Powierzchnie z dekoracyjnymi frezowaniami nie będą współgrały z prostymi, minimalistycznymi płaszczyznami — doradza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Styl aneksu musi korespondować z pomieszczeniem, którego część stanowi, dlatego zadbajmy, aby powtórzył się ten sam motyw wzorniczy, kolorystyczny lub identyczny dekor drewna — zwłaszcza, gdy to ono stanowi temat przewodni aranżacji.
W urządzaniu małej kuchni dużą rolę odgrywa dobór odpowiednich kolorów. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy, które optycznie powiększą wnętrze. Ogromny potencjał dekoracyjny i bardzo reprezentacyjny charakter mają dekory drewna, o których warto pomyśleć, kiedy meble w kuchni łączymy z zabudową w części salonowej.

Obrazek w tresci

— W przypadku kuchni, która zawsze pozostaje na widoku, rozsądniej jest wybrać ponadczasowy design i uniwersalne dekory, które na długo pozostaną atrakcyjne wzorniczo i szybko się nie opatrzą. Dobrym pomysłem jest prosta forma mebli, które nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni — podpowiada projektantka.

Więcej miejsca i porządek
Oczywiście aneks kuchenny to nie tylko ozdoba, ale pełnoprawna kuchnia, w której przecież przygotowujemy posiłki i przechowujemy zapasy spożywcze. Dlatego powinien być wygodny i funkcjonalnie urządzony. Na niewielkiej przestrzeni musimy zaplanować ergonomiczną zabudowę, uwzględniając kolejność wykonywanych czynności: wyjmowanie produktów z lodówki, mycie a następnie ich obróbkę termiczną. Dlatego na początku zabudowy meblowej powinna się znaleźć lodówka, za nią blat roboczy, następnie zlewozmywak i płyta grzewcza, które również powinien oddzielać blat.

Obrazek w tresci

— Im mniejsza kuchnia, tym trudniej ją umeblować, ale możemy poszukać dodatkowej przestrzeni, choćby projektując zabudowę do wysokości sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy więcej potrzebnego miejsca do przechowywania w meblach — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel. — Na półkach, które mamy w zasięgu dłoni, możemy schować naczynia potrzebne nam na co dzień, natomiast na najwyższym poziomie akcesoria kuchenne czy drobny sprzęt AGD, których używamy rzadko. Jeżeli nie zabezpieczymy dla nich miejsca, niestety — będziemy je przechowywali na blacie kuchennym, przez co nie tylko stracimy cenną powierzchnię do pracy, ale niepotrzebnie zagracimy blat.

Więcej miejsca w szafkach i ich przemyślana organizacja pomoże w utrzymaniu porządku, a o ten w kuchniach otwartych warto zadbać ze szczególną pieczołowitością. Będą wyglądały schludniej, jeżeli naczynia, akcesoria kuchenne i zapasy będziemy przechowywać ukryte za frontami, zamiast pozostawiać je na widoku, co potęguje wrażenie bałaganu.

Obrazek w tresci

Receptą na optymalne wykorzystanie każdego centymetra zabudowy meblowej są również systemy cargo, które można zamontować już w korpusie szafki o szerokości 15 cm. Dzięki temu każda wnęka może być dobrze wykorzystana i z łatwym dostępem do przechowywanej zawartości.

Zawsze na widoku
Co na ścianę w kuchni, które zawsze pozostaje na widoku i musi dopasować się do eleganckiego stylu salonu? Lepiej zrezygnować z tradycyjnych płytek i zastąpić je dekorami drewna — tymi samymi, które zdobią fronty mebli lub blat roboczy. Dobrym pomysłem są dekory odwzorowujące rysunek kamieni szlachetnych, które są bardzo efektowne i wyglądają prestiżowo.
Oprac. mmb