Jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

2023-05-31 19:55:01(ost. akt: 2023-05-31 19:56:20)   Materiał partnera
Na rynku usług finansowych panuje coraz większa konkurencja i chociaż do tej pory największą popularnością cieszyły się bezpieczne kredyty bankowe, to dzisiaj alternatywą dla takich zobowiązań mogą być pozabankowe pożyczki. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką? Które zobowiązanie lepiej zaciągnąć w ramach spełniania własnych potrzeb? Poznaj charakterystykę kredytu i pożyczki i zdecyduj się na finansowe wsparcie, które będzie spełniać Twoje wymagania.
Czym jest kredyt bankowy?
Podstawowa różnica pomiędzy kredytem a pożyczką wynika ze źródła finansowania oraz warunków, jakimi charakteryzuje się każde z tych zobowiązań. Kredyt jest produktem finansowym, który może być udzielany tylko przez instytucje bankowe, czyli banki nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Wszystkie kredyty bankowe muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa oraz normami unijnymi, ale warto wziąć pod uwagę, że każdy bank może ustalać własne warunki współpracy z kredytobiorcami. Właśnie dlatego każde zobowiązanie jest inne, dopasowuje się je do potrzeb i możliwości spłaty klienta. Bez względu na indywidualne warunki kredytów, każdy bank:

[*] ma obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej klienta,
[*] analizuje historię kredytową,
[*] musi narzucać pewne wymagania klientom, na przykład przy kredycie hipotecznym obowiązkowy jest wkład własny.

Kredyt bankowy nie jest dostępny dla wszystkich. Nie otrzymają go osoby, które:

[*] nie mają wystarczającej zdolności kredytowej,
[*] mają negatywną historię kredytową,
[*] posiadają długi,
[*] nie mają stałych dochodów o konkretnej wysokości.

Czym jest pożyczka pozabankowa?
Pożyczka pozabankowa jest zobowiązaniem finansowym, które jest udzielane przez firmy pożyczkowe albo podmioty prywatne. W tym przypadku działalność instytucji pozabankowych nie jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, a pożyczkodawcy mogą ustalać własne warunki współpracy z potencjalnymi klientami. Cechą charakterystyczną pożyczek jest najczęściej ich znacznie mniejsza wartość i krótszy okres spłaty. Zaletą jest natomiast mniej wymogów, jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać tego rodzaju finansowe wsparcie. Coraz więcej firm pożyczkowych wydaje decyzję pozytywną potrzebującym dodatkowych pieniędzy, nawet jeśli:

[*] nie mają zdolności kredytowej,
[*] nie mają stałego zatrudnienia,
[*] mają negatywną historię kredytową,
[*] mają długi.

Okazuje się, że nie wszystkie firmy pożyczkowe analizują raporty BIK, zdarza się, że szybka pożyczka może zostać udzielona na sam dowód.
Kredyt a pożyczka. Podobieństwa i różnice
Warto poznać podstawowe różnice między kredytem a pożyczką, aby dokonać właściwego wyboru. Tym samym:

[*] w przypadku kredytu bankowego zdolność kredytowa sprawdzana jest zawsze, a banki współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami. Pożyczki mogą być udzielane na sam dowód,
[*] kredyt wiąże się z większą ilością koniecznych do spełnienia formalności, natomiast pożyczka może zostać udzielona online nawet w 15 minut,
[*] kredyt udzielany jest na większą wartość, to nawet kilkaset tysięcy złotych, a wartość przeciętnej pożyczki pozabankowej nie przekracza 10 tysięcy złotych,
[*] kredyt w banku może być spłacany nawet przez 30 lat, a pożyczka pozabankowa z reguły musi zostać uregulowana szybko, maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.
[/list]
Jeśli znasz już podstawowe różnice pomiędzy kredytem a pożyczką, warto poznać też podobieństwa między kredytem a pożyczką. Jakie wspólne cechy mają te dwa typy zobowiązań finansowych?:

[*] Zarówno kredyt, jak i pożyczka są finansowym wsparciem na dowolny cel albo ze wskazaniem tego konkretnego celu,
[*] kredyt oraz pożyczkę można zaciągać online, wysyłając elektroniczny wniosek,
[*] zobowiązanie kredytowe oraz pożyczkę spłaca się w miesięcznych ratach.

Różnica w kosztach między kredytem a pożyczką
Podstawowa różnica między kredytem a pożyczką może wynikać również z kosztów, jakie generują te dwa rodzaje zobowiązań. Przeciętny Polak, który chce skorzystać z finansowego wsparcia, wybiera ofertę, która jest najtańsza. Kredyt lub pożyczka ma generować jak najmniejsze koszty dodatkowe. Które zobowiązanie jest pod tym względem bardziej opłacalne? Pożyczka a kredyt w banku na pewno różnią się kosztami, natomiast nie można wskazać tańszej opcji. To potrzebujący finansowego wsparcia powinien dobrać produkt, który będzie spełniać jego potrzeby, oczekiwania i możliwości spłaty. Weryfikując rankingi pożyczek, bez problemu można znaleźć nawet darmowe wsparcie, na przykład pożyczki bez oprocentowania. W przypadku kredytów raczej trudno o tak korzystną propozycję współpracy. Z drugiej strony na rynku usług finansowych wciąż zdarzają się oferty bardzo drogich pożyczek pozabankowych, które wręcz wywołują tzw. pętlę zadłużenia.
Kredyt czy pożyczka? Na co się zdecydować?
Kredyt czy pożyczka — co lepsze? Każdy potencjalny klient banku i firmy pożyczkowej musi samodzielnie podjąć decyzję. Jeśli szukasz finansowego wsparcia „na już”, na przykład w ramach niespodziewanych wydatków czy tzw. czarnej godziny, zaciągnij szybką pożyczkę w 15 minut. W przypadku kredytów bankowych na decyzję zazwyczaj będziesz musiał poczekać nieco dłużej. Jeśli natomiast potrzebujesz zobowiązania o znaczącej wartości albo na konkretny cel, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt bankowy, na przykład w celu nabycia nieruchomości będzie to kredyt hipoteczny, który możesz spłacać przez kolejnych 30 lat.
Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj, że na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja i banki oraz instytucje pozabankowe muszą wręcz walczyć o każdego klienta. Właśnie dlatego możesz dobrać zobowiązanie, które będzie w pełni spełniać Twoje oczekiwania. Kredyt lub pożyczkę dobierz też wedle własnych możliwości spłaty. To finansowe wsparcie, które ma być pomocą, a nie czynnikiem, który przyczyni się do utraty Twojej płynności finansowej.
Zanim złożysz wniosek do banku lub instytucji pozabankowej, porównaj różne, konkurencyjne oferty. Wykorzystaj bezpłatne:

[*]rankingi kredytów gotówkowych,
[*] zestawienia aktualnych ofert kredytowych,
[*] kalkulatory pożyczek,
[*] kalkulatory kredytów.