Prof. Maria Siemionow otrzymała tytuł doktora honoris causa UWM w Olsztynie

2023-06-01 07:10:00(ost. akt: 2023-06-01 08:14:03)

Autor zdjęcia: UWM

Chirurg i transplantolog, pracująca w USA prof. Maria Siemionow otrzymała w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2008 r. wykonała czwarty na świecie, a pierwszy w USA udany przeszczep twarzy.
Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uhonorował prof. Siemionow tytułem doktora honoris causa "za znaczny wkład w rozwój nauki polskiej i światowej w obszarach takich, jak chirurgia rekonstrukcyjna, medycyna regeneracyjna oraz transplantologia; wybitną działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i medyczną oraz niezwykłą życzliwość i stałą gotowość do pomagania innym".

Tytuł wręczono prof. Siemionow w dniu święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – 1 czerwca miną 24 lata od powołania uczelni. Rektor prof. Jerzy Przyborowski podkreślał, że przyjęcie przez prof. Siemionow tytułu jest "ogromnym zaszczytem i radością dla uczelni".

Prof. Dawid Larysz, który był promotorem w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa prof. Siemionow, podkreślał, że zapisała się ona na stałe w dziejach nauki światowej jako naukowiec, który w 2008 r. przeprowadził pierwszy w USA prawie całkowity przeszczep twarzy. Pacjentka była ofiarą postrzelenia.

— Pani profesor była gotowa do tego zabiegu już w 2002 r., ale względy biurokratyczno-administracyjne jej przeszkodziły. Pomogła w tym zabiegu innym ośrodkom, a sama uzyskała pierwszy raz na świecie zgodę komisji bioetycznej na przeczep twarzy — mówił prof. Larysz, podkreślając, że dzięki trwającemu 22 godziny zabiegowi pacjentka uzyskała m.in. możliwość samodzielnego oddychania, jedzenia i mówienia.

Prof. Siemionow ma na koncie ponad 400 publikacji naukowych i 120 książek, pod jej nadzorem naukowym powstały 4 publikacje zbiorowe. Jest też autorką 8 patentów.

Prof. Siemionow ukończyła studia medyczne w Poznaniu. W 1985 r. poznańska uczelnia nadała jej stopień doktora nauk medycznych, w 1992 r. prof. Siemionow uzyskała stopień doktora habilitowanego za pracę na temat hemodynamiki krążenia w wolnym płacie mięśniowym. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2011 r. w Poznaniu, a swoje umiejętności doskonaliła m.in. w USA i Finlandii. Od ponad 20 lat prof. Siemionow kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland (USA).

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska