Nowe nazwiska w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu? Radni pochylą się nad kandydatami

2023-05-30 17:14:15(ost. akt: 2023-05-31 09:52:29)

Autor zdjęcia: Emil Marecki/Artur Dryhynycz

Fundacja Olsztyński Laur Sportowy wystąpiła o upamiętnienie nowych osób, które ich zdaniem zasługują na upamiętnienie w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu. Co ciekawe, w tym gronie oprócz sportowców znalazło się również dwóch trenerów.
Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu znajduje się na Plaży Miejskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Kapitanatu. Te szczególne miejsce to swego rodzaju ukłon w kierunku wybitnych osobowości, które wpisały się złotymi literami w historii sportu.

Kapituła w tym roku zgłosiła pięć kandydatur, które jeśli zostaną zaakceptowane przez Radę Miasta, zostaną upamiętnione w Alei. Są to:

Stanisław Olszewski – zawodnik, szkoleniowiec i działacz sportów motorowych. W swojej karierze zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy w rajdach enduro w klasie do 75 ccm (1979, 1980) oraz wicemistrzostwo Europy w tej samej konkurencji w 1978 roku. Był dziesięciokrotnym mistrzem Polski w motocrossie w klasach 250 ccm i 500 ccm i siedmiokrotnym wicemistrzem Polski w motocrossie, dwukrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w enduro. W 1980 r. otrzymał dyplom honorowy Międzynarodowego Komitetu Fair Play, tytuł „Dżentelmena Sportu” oraz w uznaniu zasług odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Motorowego.

Krzysztof Wiesław Hołowczyc – rajdowiec, kontynuator sportu samochodowego na Warmii i Mazurach. Trzykrotny zdobywca tytułu rajdowego mistrza Polski (1995, 1996, 1999), raz mistrza Europy (1997). Trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, uczestnik w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata zarówno w samochodach WRC, jak i grupy N oraz w Rajdzie Dakar (3 miejsce w 2015 roku). Znany ze swojego zaangażowania w sprawy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, w 1999 roku współtwórca idei i współzałożyciel pierwszej profesjonalnej szkoły doskonalenia jazdy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem Milito Pro Christo.

Zbigniew Ludwichowski – trener lekkiej atletyki, opiekun szkoleniowy. Specjalizował się w biegach na 400 i 800 metrów. Zajmował się indywidualnym szkoleniem wybitnych zawodników m.in. dwukrotnej olimpijki Wandy Panfil, Celiny Sokołowskiej i żony Bronisławy Ludwichowskiej. Przygotowywał do startów Karola Zalewskiego – wielokrotnego mistrza Polski. Laureat wielu nagród. Trener roku młodych sportowców w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” i Urzędu Marszałkowskiego. Wyróżniony najbardziej prestiżowymi odznaczeniami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W Olsztynie co roku odbywa się Memoriał poświęcony pamięci Zbigniewa Ludwichowskiego.

Krystyna Żołnierowicz – gimnastyczka, trenerka gimnastyki sportowej, współtwórczyni wielkich sukcesów tej dyscypliny w Olsztynie. Wraz z mężem Zbigniewem Żołnierowiczem realizowała program ówczesnej olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet. W latach 1988-1992 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Metodyczno-Szkoleniowej Polskiego Związku Gimnastycznego w Warszawie, zaś w latach 1993-1996 - funkcję wiceprezesa ds. kobiet Polskiego Związku Gimnastycznego. Pracując w klubie olsztyńskim przez wiele lat była jednocześnie trenerem szkolenia centralnego i reprezentacji Polski.
Za wkład w rozwój polskiej gimnastyki Krystyna Żołnierowicz została nagrodzona odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. zdobyła tytuł "Najlepszy trener - wychowawca młodzieży". W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Liczba medali zdobytych przez młode olsztynianki trenujące pod jej kierunkiem przekroczyła dwa tysiące.

Zbigniew Żołnierowicz – współzałożyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W szkole uprawiał wszystkie możliwe dyscypliny, stąd od początku odznaczał się dużą sprawnością fizyczną. Był mistrzem Polski AZS w klasie sportowej pierwszej i drugiej. Wraz z żoną stanowili najsłynniejszą parę trenerską w gimnastyce sportowej w Polsce, wychowali kilka generacji czołowych polskich gimnastyczek. Ich zawodniczki zdobyły niezliczoną liczbę medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, reprezentowały kraj na mistrzostwach świata i Europy oraz na Igrzyskach Olimpijskich. Przez wiele lat działał w sztabie szkoleniowym Polskiego Związku Gimnastycznego. Otrzymał wiele najwyższych odznaczeń sportowych i państwowych. Od 2007 roku będąc już na emeryturze, wspierał młodych szkoleniowców, występując w roli konsultanta.

Obędzie się bez kontrowersji?


Rok temu radni Olsztyna również głosowali nad upamiętnieniem kolejnych nazwisk. Ogromne kontrowersje wywołała wtedy przeszłość części osób, a dokładnie ich etaty w służbach bezpieczeństwa PRL. Przypomnijmy, że wtedy wszystkie kluby sportowe były na swój sposób "przypisane" pod opiekę instytucji. Będąc zawodnikiem, trenerem czy nawet działaczem trzeba było być na etacie w tej instytucji. W ten sposób trener Zbigniew Ludwichowski w latach 80-tych trafił do Milicji Obywatelskiej. Sprawę przebadał Instytut Pamięci Narodowej.

Po dokonaniu całościowej oceny działalności Zbigniewa Ludwichowskiego, przypadającej zarówno na okres PRL jak i po 1989 roku, jego upamiętnienie nie stoi w sprzeczności z art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Do wniosku dołączono pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej co do zamiaru upamiętnienia pozostałych osób. — możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

kg