Jakie wnioski po konsultacjach w sprawie hali targowej Zatorzanka w Olsztynie?

2023-05-27 18:30:13(ost. akt: 2023-05-26 15:21:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zatorzanka zamknięta jest już prawie pół roku. W tym czasie ratusz zorganizował konsultacje społeczne w sprawie przyszłości tej hali targowej. Co dzięki nim wiemy?
Gdy ratusz zamknął Zatorzankę po 25 latach działalności, hali targowa stała się jednym z gorętszych tematów w Olsztynie. Sprzedawcy nie chcą jednak dać za wygraną. Skierowali do władz miasta petycję, w której sprzeciwili się zamknięciu Zatorzanki. Podpisało się pod nią ponad 2 tysiące osób. Wywalczyli konsultacje, które trwały przez cały marzec. Teraz ratusz przedstawił raport z rozmów z mieszkańcami. Dowiadujemy się z niego m.in., że w czasie konsultacji przeważały głosy mówiące o pozostawieniu budynku Zatorzanki w rękach gminy i opracowaniu nowego programu funkcjonalnego dla budynku. Wskazywana jest funkcja handlowa obiektu wzbogacona o usługi gastronomiczne i rzemieślnicze.
W nowej Zatorzance mógłby również działać lokalny browar, biblioteka, a nawet lokalne kino. Dzięki temu na Zatorzu mogłoby powstać centrum lokalne dla mieszkańców dzielnicy. W raporcie można też przeczytać, że konstrukcja budynku Zatorzanki i jego szkielet umożliwiają dość prostą modernizację obiektu, a także wprowadzanie modyfikacji dotyczących nowych funkcji. Postulowano, żeby do prac nad nową formułą Zatorzanki zaprosić różne zespoły architektów — w tym również autora projektu budynku Stanisława Sosaka, który posiada prawa autorskie do projektu. Ale sama Zatorzanka to nie wszystko. Przekształcenie hali powinno też objąć okoliczne tereny wraz z ulicą Kolejową. Ostateczna forma mogłaby natomiast zostać osiągnięta w wyniku konkursu architektoniczno-urbanistycznego.

Hałas i szczury


Konsultacje odkryły również niedogodności, na jakie skarżyli się osoby mieszkające tuż przy Zatorzance. Wskazywali oni uciążliwości związane z ograniczeniem możliwości dojazdu do posesji, za co odpowiedzialne były pojazdy obsługujące halę. Skarżono się również na hałas związany z dostawami we wczesnych godzinach rannych, zanieczyszczenie i problemy sanitarne ze szczurami włącznie.

Jakie plany ma ratusz?


— Nie była to pierwsza ani ostatnia dyskusja na temat przyszłości tego miejsca. Zatorzanka i ulica Kolejowa zostały ujęte w programie rewitalizacji i są one na liście planowanych podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych jako obszary, które przewidziane do partycypacyjnego sposobu projektowania. I takie dyskusje ze wszystkimi osobami zainteresowanymi przyszłością tego miejsca będziemy odbywać najprawdopodobniej jesienią tego roku — odpowiada Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Dlaczego zamknięto Zatorzankę? Ratusz uznał, że utrzymywanie hali się wyczerpało. Rachunek ekonomiczny dla urzędników był oczywisty. Miasto więcej dokładało, niż hala zarabiała na siebie. Pod koniec funkcjonowania obiektu tylko kilka stoisk było wynajmowanych, a przeszło 80 boksów handlowych stało pustych.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3109848 30 maj 2023 19:43

    Wygaszanie obiektu się powiodło. Kto był na spotkaniach konsultacyjnych, ten słyszał jak sprawnie to przebiegało. A że zbliża się czas wyborów, więc radnych i polityków zaczęła Zatorzanka interesować. Można zbić kapitał polityczny obiecując gruszki na wierzbie, bo przecież konkretów finansowych nie ma....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz