Badania na Dzień Matki. Wojewoda zachęca do korzystania z mammobusu

2023-05-26 13:31:39(ost. akt: 2023-05-26 14:11:07)
Wojewoda zachęca do korzystania z mammobusu.

Wojewoda zachęca do korzystania z mammobusu.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Od godziny 9.00 do 17.00 panie mogą skorzystać z mammobusu, który został ustawiony na parkingu przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim od strony ul. Kopernika. Do badań zachęca wojewoda. Przekonuje też, że są najlepszym prezentem na Dzień Matki.
Profilaktyczne badania mammografem są bezpłatne. Zorganizował je Narodowy Fundusz Zdrowia. Piątkowe badania są elementem kampanii prowadzonej w trwającym do 2 czerwca Tygodniu Zdrowia Rodziny. Niespodzianki w kolejnych dniach, to nauka, jak karmić dziecko piersią, czy wykonać specjalistyczny pomiar masy ciała.

Według zapewnień organizatorów w Dzień Matki każda z chętnych Pań (w ramach programu) zostanie przebadana. Samo badanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu, zaś profilaktyczne badania mammograficzne w wieku 50-69 lat, co dwa lata.

Panie z pozostałych grup wiekowych badanie mammograficzne lub US piersi mogą wykonać w ramach NFZ zgodnie ze wskazaniami medycznymi, na skierowanie. Według statystyk, codziennie 50 kobiet dowiaduje się, że cierpi na raka piersi. W skali roku ta liczba sięga prawie 20 tysięcy pań.

W województwie warmińsko-mazurskim tylko w tym roku profilaktyczne badanie mammograficzne powinno wykonać jeszcze niemal 60 tys. pań, w samym Olsztynie niemal 8 tys.

— Dziś Dzień Matki, więc chcę przede wszystkim mamom złożyć najserdeczniejsze życzenia. Z tej okazji mamy też niekonwencjonalny upominek. Wspólnie z NFZ zapraszam wszystkie panie w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatne profilaktyczne badania mammograficzne. Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie ciężkich chorób. Wszyscy chcemy, żeby nasze mamy, wszystkie kobiety jak najdłużej cieszyły się, jak najlepszym zdrowiem — zachęca wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Stanisław KryścińskiŹródło: Gazeta Olsztyńska