Parafia ewangelicko-augsburska w Olsztynie ma już 250 lat

2023-05-26 08:57:03(ost. akt: 2023-05-26 09:02:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

26 maja 1773 roku w olsztyńskim zamku odprawiono pierwsze ewangelickie nabożeństwo, w którym wzięło udział 200 wiernych. Obecnie wspólnota ewangelików w Olsztynie liczy ok. 300 wiernych. W piątek rozpoczną się obchody 250-lecia parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie.
W piątek o godz. 17.00 w olsztyńskim zamku Andrzej Rzempołuch wygłosi wykład o historii parafii w Zamku. W sobotę o 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo jubileuszowe, około 14.00 regionalista Rafał Bętkowski poprowadzi spacer śladami ewangelików w Olsztynie, a o 18.00 odbędzie się koncert "Ptaki powrotne" w wykonaniu Basi Raduszkiewicz i Jarka Kordaczuka. W niedzielę o godz. 10.30 odprawione zostanie nabożeństwo.

Proboszcz ks. Łukasz Stachelek powiedział, że obecnie wspólnota ewangelików w Olsztynie liczy 300 wiernych. Nabożeństwa odprawiane są w każdą niedzielę o 10.30. W filii w Olsztynku nabożeństwa odbywają się w co drugą niedzielę. Wierni uczestniczą w spotkaniach biblijnych. Odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży i dla osób zainteresowanych protestantyzmem.

Kościół ewangelicki na Starym Mieście jest też miejscem, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne: koncerty czy Noc Muzeów. Obszar parafii rozciąga się na 11 gmin warmińskich od Ornety do Olsztynka i od Barczewa do Gietrzwałdu.

Diecezja Mazurska liczy ponad 4 tys. wiernych z woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego i liczy 15 parafii. Siedzibą diecezji jest Kętrzyn, ponieważ proboszcz tamtejszej parafii Paweł Hause został wybrany na biskupa.

Jak podaje w monografii "Ewangelicy w Olsztynie" Erwin Kruk, 26 maja 1773 roku, proboszcz Zacha z Olsztynka odprawił na olsztyńskim zamku pierwsze ewangelickie nabożeństwo. W pierwszym nabożeństwie wzięło udział dwustu wiernych z Olsztyna i okolic, a dziewięćdziesięciu przystąpiło do komunii. Przyjmuje się zatem, że tylu było ewangelików, którzy przebywali w tym czasie na południowej Warmii. Do 1772 roku ludność protestancka, a w zasadzie niekatolicka, nie miała prawa osiedlania się w granicach Warmii na stałe. W wieku XVIII wolno jej było przebywać w granicach biskupstwa tylko przez jeden rok i jeden dzień. Aby móc dalej mieszkać, po tym czasie trzeba było wyjechać na kilka dni za granicę, a potem wrócić. Ten stan trwał do chwili pierwszego rozbioru Polski, czyli do zaboru Warmii przez Prusy w 1772 roku.

Kiedy w latach siedemdziesiątych XVIII wieku ewangelicy olsztyńscy podjęli starania o utworzenie parafii, zamek z grubsza miał taki kształt jak obecnie(…)- wskazał Erwin Kruk. Właśnie w tym zamku ewangelicy otrzymali dużą salę dawnego refektarza w północno-wschodnim skrzydle na dom modlitwy. Nadto wyznaczono im dwa dalsze pomieszczenia: jedną komnatę na przyszłą szkołę ewangelicką, a drugą na mieszkanie dla rektora. Pomieszczenia te wymagały remontu i przygotowań do pełnienia nowych funkcji- wspomniał Erwin Kruk w monografii. (PAP)