Innowacyjne metody realizacji badań z wykorzystaniem modeli zwierzęcych

2023-05-25 11:51:38(ost. akt: 2023-05-25 21:58:49)   Artykuł sponsorowany
Eksperci z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie organizują bezpłatne spotkanie brokerskie na temat planowania i realizacji doświadczeń z udziałem zwierząt laboratoryjnych. Uczestnicy dowiedzą się jak projektować eksperymenty z zachowaniem optymalnych warunków dla zwierząt i poznają kierunki wykorzystania takiego modelu badań w rozwoju innowacyjnych technologii oraz produktów. Spotkanie już 6 czerwca 2023r. w siedzibie Instytutu przy ul. Tuwima 10 w Olsztynie.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie możliwościami wykorzystania modeli eksperymentalnych, które ograniczają zaangażowanie zwierząt laboratoryjnych. Techniki te są wykorzystywane z sukcesem w wielu gałęziach przemysłu i nauki, głównie w celu poznania mechanizmów komórkowych. Niemniej jednak, gdy pojawia się potrzeba poznania bardziej złożonej odpowiedzi organizmu żywego, zaangażowanie do badań zwierząt laboratoryjnych okazuje się być jedynym rozwiązaniem.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzą eksperci pracujący w Zwierzętarni Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Miejsce te stanowi jedno z nielicznych ośrodków w Polsce wykonujących wysokospecjalistyczne badania in vivo z udziałem zwierząt głównie w obszarze technologii żywności i żywienia, a także zootechniki i weterynarii. Pracownicy Zwierzętarni podzielą się wiedzą na temat innowacyjnych możliwości realizacji doświadczeń z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych przy znacznym ograniczeniu ich stresu oraz dyskomfortu, przy jednoczesnym uzyskaniu wartościowych wyników badań, które w wielu gałęziach przemysłu mogą otworzyć drogę do wdrożenia nowych produktów lub technologii.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu ekspertów zostaną zaprezentowane techniki badań, które z sukcesem są wykorzystywane w Zwierzętarni Instytutu zarówno na etapie badań podstawowych, jak i potencjalnego wdrożenia nowych produktów o właściwościach prozdrowotnych.

Na spotkanie zapraszamy firmy, przedsiębiorców oraz jednostki naukowo-badawcze, którzy są zainteresowani przeprowadzeniem badań z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych.
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie jest wiodącą jednostką naukową. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową — wszystko po to, by żywność na naszych stołach miała najwyższą jakość, była zdrowa, a jednocześnie smaczna. Wszelkie badania kadry naukowej Instytutu są też odzwierciedleniem najnowszych światowych trendów naukowych. Taka strategia umożliwia rygorystyczną weryfikację śmiałych przedsięwzięć, które docelowo mają służyć poprawie dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i jakości życia człowieka.
Spotkanie z ekspertami jest częścią projektu pn. „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia”, w ramach którego powstaje najbardziej nowoczesna zwierzętarnia w Polsce północno-wschodniej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Szczegóły wydarzenia na stronie www.pan.olsztyn.pl

Obrazek w tresci