Trwa 62. edycja Kortowiady. Ulicami Olsztyna przeszła parada wydziałów [GALERIA]

2023-05-25 14:48:55(ost. akt: 2023-05-25 15:39:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa 62. edycja Kortowiady, juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W czwartek (25 maja) studenci przeszli ulicami Olsztyna i odebrali klucze do miasta i uniwersytetu. Nasz fotoreporter sprawdził, jak bawili się młodzi ludzie. Znajdziecie siebie na zdjęciach?
Parada Wydziałów rozpoczęła czwartkowe święto studentów UWM. Zaszczyt poprowadzenia wielokolorowego orszaku z olsztyńskiej starówki w stronę Kortowa przypadł Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej. To nagroda za wygraną Ligę Wydziałów.

Jak co roku w paradzie brali udział studenci wszystkich wydziałów. Towarzyszyli im także koleżanki i koledzy spoza uczelni, a także wykładowcy i pracownicy UWM. Wiele z osób dochowało tradycji i przemarsz ulicami Olsztyna odbywało w wyjątkowo kreatywnych przebraniach.

Fot. Zbigniew Woźniak

Studenci UWM chętnie biorą udział w Paradzie Wydziałów. Ewa, która studiuje zootechnikę na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt podkreśla, że ważna jest integracja i to, że wszyscy idą razem.

— Najfajniejsi w tej paradzie są ludzie i zabawa — dodaje jej kolega z WBZ, Miłosz, który idzie po raz szósty.

Ci, którzy brali udział w wydarzeniu po raz pierwszy, byli pod dużym wrażeniem.

— Nie spodziewałem się, że będzie tak dużo ludzi. Dla mnie to coś niespotykanego – tyle młodych ludzi jednocześnie, stroje, przebrania — mówi Piotrek z II roku ekonomii, debiutujący w roli uczestnika parady.

— Jest niezapomniany i wyjątkowy klimat. Nigdzie takiego nie ma. Ta impreza łączy ludzi. Polecam wszystkim. Chciałabym być tutaj za rok i za dwa, a także wtedy, jak już nie będę studiować — mówi Zuzia ze Szkoły Zdrowia Publicznego. To jej I rok studiów i pierwsza parada.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zdaniem studentów Parada Wydziałów może mieć też znaczenie... poznawcze.

– Takie parady to najlepsza okazja, by przejść się po Olsztynie i zobaczyć miasto z innej perspektywy i z innymi dodatkami (śmiech). Najważniejsza jest dobra zabawa – zaznacza Jan z III roku ekonomii.

— Jest zabawa i jest śmiesznie. Najbardziej podoba mi się otwartość ludzi. Nieważne, kto skąd jest, dobrze się razem bawimy — mówi Michał Gotowski, student historii. I dodaje, że chociaż studiuje już na czwartym roku, z powodu pandemii jest to dopiero jego druga parada.

Z paradą związane jest także przejęcie władzy przez studentów. Jej symboliczne przekazanie nastąpiło dwukrotnie. Najpierw, jeszcze na starówce, klucz do miasta wręczył przewodniczącej Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego prezydent Olsztyna. Potem, już w Kortowie, swoją rektorską togę i klucz do Uniwersytetu przekazał Aleksandrze Siwieckiej rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Fot. Zbigniew Woźniak

W czwartek olsztyńskie juwenalia stoją pod znakiem wydarzeń integracyjnych. Po Paradzie Wydziałów i Wielkim Kortowskim Karaoke odbędą się Bój Wydziałów, Turniej Flanek Sportowych i Festiwal Gier Planszowch. Wieczorem będzie można pod chmurką obejrzeć film oraz wziąć udział w imprezie Silent Party.

Kortowiada, której hasłem przewodnim jest w tym roku kosmos, to przede wszystkim muzyczne wydarzenie. O godz. 17 otwarte zostaną bramy festiwalu, a o 17:30 rozpocznie się pierwszy koncert. Na scenie, która podobnie jak rok temu stanęła na plaży kortowskiej, wystąpią: Zalia, bryska, Enej, Mrozu, Białas oraz Molesta Ewenement.

W programie tegorocznych juwenaliów jest m.in. 16 koncertów, które odbywać się będą na scenie głównej na plaży kortowskiej. Centrum Marketingu i Mediów UWM zorganizowało z kolei uniwersytecką strefę spotkań, w której gościć będą popularyzatorzy nauki (Radek Kotarski i Karol Wójcicki), naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz artyści. Tam też uczestników Kortowiady w dobry nastrój wprowadzać będą stand-uperzy. Przewidziano też nostalgiczną podróż w przeszłość, czyli do świata gier retro.

Co dziś czeka jeszcze studentów?

17.30-18.00 PANEL UWM: Mielony z owada czy z probówki? Żywność przyszłości - rozmowa z naukowcami UWM: dr inż. Wioletą Chajęcka-Wierzchowską i lek. wet. Remigiuszem Gałęckim

18.00-19.00 GOŚĆ DNIA: Radek Kotarski

19.30-20.00 SPOTKANIE Z ARTYSTKĄ KORTOWIADY: Zalia

20.30-21.30 STAND-UP: Cezary Ponttefski

22.00-22.30 SPOTKANIE z ARTYSTAMI KORTOWIADY: Enej


Źródło: UWM