Kolejne szyny nowej linii tramwajowej trafiły na swoje miejsce. Jak idą prace na ulicy Krasickiego i Wilczyńskiego w Olsztynie?

2023-05-25 18:16:13(ost. akt: 2023-05-25 15:32:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie trwa w najlepsze. W ostatnim czasie dało się to zauważyć m.in. na ul. Krasickiego, gdzie kolejne szyny nowej inwestycji trafiły na swoje miejsce. Jak idą prace na jednej z najważniejszych ulic dla mieszkańców Jarot, Pieczewa i Nagórek, sprawdził nasz fotoreporter.
Inwestycja tramwajowa bez wątpienia do najprostszych nie należy. Oprócz samych torów i infrastruktury takiej jak przystanki czy pętle, wykonawca zobowiązał się do wymiany całej podziemnej sieci kanalizacyjnej czy ciepłowniczej. Całości prac dopełniają jeszcze przebudowane drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Jednym słowem — na terenie inwestycji tramwajowej jest co robić.

Prace wykonawcy inwestycji tramwajowej nie przebiegały jednak bez komplikacji - głównie natury finansowej. W grudniu zakończono mediacje między samorządem Olsztyna a konsorcjum firm, których liderem jest spółka Polimex Infrastruktura.
Szczęśliwie obie strony doszły do porozumienia, a nowa infrastruktura ma zostać oddana pod koniec października 2023 roku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wzdłuż przyszłej linii tramwajowej pojawia się coraz więcej elementów konstrukcyjnych przyszłych jezdni - krawężników, podbudów. Pojawiają się również szyny.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa tramwajowa infrastruktura to przeszło sześć kilometrów podwójnego torowiska z pełną infrastrukturą towarzyszącą wraz z chodnikami i drogami dla rowerów, które zostały poprowadzone ulicami: Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego oraz węzeł przesiadkowy zlokalizowany przy Wysokiej Bramie.

Przy okazji budowy nowej infrastruktury tramwajowej realizowany jest także jeden z największych projektów zazieleniania stolicy Warmii i Mazur. W mieście pojawiają się tysiące nowych drzew, a także innej roślinności. Projekt zakłada posadzenie 2,8 tys. drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych.

Powstaną też strefy o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych oraz rozbudowa systemu ITS.

Nasz fotoreporter sprawdził jak ma się stan prac na ul. Krasickiego i Wilczyńskiego w Olsztynie.