Akty Nadania Honorowego Obywatelstwa wręczone w zamku

2023-05-25 13:25:51(ost. akt: 2023-05-25 13:27:31)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Irena Telesz-Burczyk i dr Jerzy Sikorski odebrali dokumenty potwierdzające nadanie Honorowego Obywatelstwa naszego miasta. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się we wtorek (23 maja) w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.
To była niezwykła uroczystość w miejscu przepełnionym historią. Wydarzenie przypadło w trakcie obchodów 550. rocznicy urodzin najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna, Mikołaja Kopernika.

Olsztyńscy radni tytuł Honorowej Obywatelki Olsztyna Irenie Telesz-Burczyk nadali podczas sesji w połowie grudnia 2020 roku. Natomiast dr Jerzy Sikorski dołączył do tego zaszczytnego grona decyzją podjętą pod koniec kwietnia 2023 roku.

- To niezwykły zaszczyt móc powitań Państwa pośród Honorowych Obywateli naszego miasta - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Nie ulega wątpliwości, że mamy wspaniałych mieszkańców. Państwa życie i działalność są godne najwyższego uznania i naśladowania.

Irena Telesz-Burczyk urodziła się w 1940 roku w Podrośli koło Wołkowyska. Od 1975 jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wielokrotnie nagradzania za dokonania artystyczne. W 1980 roku została wiceprzewodnicząca Solidarności w regionie Warmii i Mazur, a pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim. Została uhonorowana za szczególne zasługi na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie.

- Wiem, że Olsztyn to moje miejsce na ziemi - powiedziała podczas uroczystości Irena Telesz-Burczyk. - Bardzo dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie.

Dr Jerzy Sikorski urodził się w 1935 roku w Wilnie. W 1963 roku został pracownikiem naukowym Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, a w latach 1970-1983 był dyrektorem tej instytucji. W latach 1983-1987 kierował Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jest najbardziej znanym polskim popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika. Jego najbardziej znane książki to "Mikołaj Kopernik na Warmii", "Dzieje Warmii i Mazur w zarysie", "Prywatne życie Mikołaja Kopernika" i "Galopem przez stulecia. Olsztyn 1353-2003". Jego wieloletnie badania doprowadziły do odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika.

- Nie spodziewałem się, że to wydarzenie może być dla mnie tak wzruszające - mówił w salach kopernikowskich dr Jerzy Sikorski. - Dziękuję władzom miasta oraz moim przyjaciołom.

Stolica Warmii i Mazur ma teraz 29 Honorowych Obywateli.