XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

2023-05-24 13:05:35(ost. akt: 2023-05-25 13:06:28)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Mat. partnera

W dniach 25-26-27 maja 2023 r. odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Trzydniowe święto muzyki chóralnej, jedno z najstarszych wydarzeń chóralnych w Polsce i jedno z największych na Warmii i Mazurach! Festiwal w Barczewie ma wieloletnią tradycję.
Główne cele to: upamiętnienie Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy Roty jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych; upowszechnianie muzyki chóralnej, jak również promocja regionu Warmii i Mazur i integracja społeczeństwa. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilkuset chórzystów z Polski i za granicy, a festiwalowych koncertów wysłuchuje liczna publiczność. Festiwal w Barczewie jest uznany jako jeden z sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którego wygrany chór bierze udział w corocznym wydarzeniu pn. Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie przy współpracy z wieloma partnerami.
W ramach tegorocznego Festiwalu tradycyjnie odbędą się m.in. koncert inauguracyjny, przesłuchania konkursowe chórów, w których wezmą udział chóry z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Gdańska, Wągrowca, natomiast w ramach Przeglądu Chórów Seniora wystąpią chóry ze Szczecina, Łodzi i Barczewa. Co roku program festiwalu jest bardzo bogaty:
Festiwal zacznie się 25 maja konferencją naukową pt. „Muzyka Warmii i Mazur”o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Barczewie. W tym samym dniu o godz. 17:45 nastąpi oficjalne rozpoczęcie festiwalu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie.
26 maja odbędą się przesłuchania koncertowe w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Również w tym dniu rozpoczynają się koncerty towarzyszące w różnych miejscach i miastach powiatu olsztyńskiego.
27 maja odbędzie się druga część konkursowa Chórów Seniora. Festiwal kończy się koncertem galowym w kościele Św. Anny w Barczewie, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki konkursu.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny!
Dodatkowo 26 maja o godz. 19:00 w Amfiteatrze w Ostródzie odbędzie się specjalne wydarzenie chóralne z gwiazdami muzyki pt. „Era śpiewu”. Wstęp płatny na to wydarzenie: https://biletyna.pl/
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na plakatach i w internecie: http://festiwal-barczewo.pl/ oraz w mediach społecznościowych.
Serdecznie zapraszamy na Festiwal do Barczewa!