Elżbieta Witek: cały wolny świat stanął po stronie Ukrainy

2023-05-25 12:33:16(ost. akt: 2023-05-25 12:35:54)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Na naszych oczach zachodzi wielka zmiana, cały wolny świat stanął po stronie Ukrainy, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś walczy ona nie tylko o swoje bezpieczeństwo, swoją niepodległość, ale także o bezpieczeństwo całej Europy - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
W czwartek w polskim Sejmie gości przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Ukraiński polityk występuje przed polskim parlamentem w obecności marszałków Sejmu i Senatu, premiera Mateusza Morawieckiego oraz posłów i senatorów.

"Na naszych oczach za naszą wschodnią granicą rozgrywa się najstraszniejsza tragedia od czasów II wojny światowej" - powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że gdy Rosja napadła na Ukrainę, spodziewała się, że w ciągu trzech dni zdobędzie Kijów; tymczasem - jak zauważyła - walka Ukraińców z agresorem nadal trwa, a dzielnie broni się nie tylko armia ukraińska, ale i cały naród ukraiński.

"Na naszych oczach zachodzi również w naszym regionie wielka zmiana, cały wolny świat stanął po stronie Ukrainy, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Ukraina dziś walczy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, swoją niepodległość, ale także o bezpieczeństwo nasze, naszej części Europy i całej Europy" - oświadczyła.

"Dlatego Polska od pierwszych chwil, w tym również parlamentarzyści Sejmu i Senatu, bez względu na opcję polityczną uczestniczą w aktywnym udzielaniu pomocy Ukrainie zarówno tutaj, w polskim parlamencie uchwalając uchwały - a było ich 11 - dotyczące pomocy, wsparcia Ukrainy, potępienia zbrodni ludobójstwa, jak również konieczności, apelu o powołanie międzynarodowego trybunału, który osądzi i ukarze sprawców tych zbrodni wojennych i zbrodni ludobójstwa" - mówiła Witek.

Dodała, że polscy parlamentarzyści udzielają też pomocy na co dzień, "bez fleszy", jeżdżąc do Ukrainy i zawożąc tam żywność i ubrania oraz nawiązując tam kontakty zarówno indywidualnie, jak i poprzez działania zespołów parlamentarnych i komisji.

Podkreślała także rolę dyplomacji parlamentarnej na arenie międzynarodowej w działaniach na rzecz pomocy walczącym Ukraińcom. (PAP)

Wiktoria Nicałek

wni/ godl/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. miro #3109885 2 cze 2023 22:07

    Jaki wolny świat? Wszystko jest robione pod dyktando hameryki.

    odpowiedz na ten komentarz