Znamy oficjalną datę otwarcia Kortosfery w Olsztynie

2023-05-24 11:19:53(ost. akt: 2023-05-24 11:25:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM "Kortosfera" przekazało dobrą informację. Jego drzwi zostaną otwarte dla wszystkich ciekawych świata już niebawem. Kiedy?
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM będzie przyjmowało gości przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które zawitają do Kortowa, będą miały okazję skorzystać z kilku pracowni mikroskopii i laboratoriów. Jednym z tych, które na pewno będzie cieszyło się popularnością, będzie laboratorium wysokich napięć. Ma się w nim znaleźć nie tylko cewka Tesli, ale też generator Van de Graaffa.

Od 1 września na każdym z pięter czekać będą też ciekawe wystawy. I tak np. na pierwszym z nich, w największej przestrzeni wystawienniczej Kortosfery, będzie znajdować się ekspozycja pt. „Sieje, więc jestem", która poświęcona jest rolnictwu i produkcji żywności - dawniej oraz współcześnie. Ma ona skłaniać także do refleksji nad skutkami działalności rolniczej dla środowiska. Tu także będzie można wejść do „Jaskini światła”, w której znajdują się interaktywne eksponaty prezentujące m.in. proces wychwytywania i przetwarzania energii słonecznej przez rośliny oraz zagadnienia związane z procesem fotosyntezy.

W bezpośrednim otoczeniu wystawy znajduje się spektakularne wahadło Foucaulta, które demonstruje ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi.

Takich atrakcji będzie, rzecz jasna, więcej, bo każde z pięter ma inny temat przewodni - do kosmosu, przez anatomię, po... żywność. Kortosfera wpisuje się w misję funkcjonowania olsztyńskiego Uniwersytetu - jednego z najbardziej wszechstronnych w Polsce.

Budynek, w którym urządza się Kortosfera, ma ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Na pięciu piętrach znajduje się 2 tys. metrów kwadratowych wystawienniczych.

Choć na otwarcie Kortosfery trzeba jeszcze poczekać, już dziś prezentuje się ona jako przestrzeń bardzo gościnna - w kortowskim budynku swój program nagrywali twórcy kanału Astrofaza. W roli prowadzących: dr hab. Leszek Błaszkiewicz, prof. UWM i Piotr Kosek.


Źródło: UWM