Uczestniczka marszu równości w Olsztynie została postrzelona z wiatrówki w głowę. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 5 lat

2023-05-23 13:56:50(ost. akt: 2023-05-23 15:00:19)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś/Pixabay

Wydawało się, że III Olsztyński Marsz Równości Przeszedł w spokojnej atmosferze. Niestety okazuje się, że tuż po zakończeniu imprezy doszło do groźnej sytuacji, która mogła zakończyć się śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu jednej z uczestniczek.
W III Olsztyńskim Marszu Równości wzięło udział wiele osób, które w spokojnej atmosferze przeszły ulicami Olsztyna. Niestety po zakończeniu imprezy, kiedy to jedna z uczestniczek szła na afterparty odbywające się w jednym z kortowskich klubów doszło do bardzo groźnego incydentu.

Około godz. 17 na ul. Gałczyńskiego w Olsztynie doszło do postrzelenia kobiety z broni pneumatycznej, najprawdopodobniej wiatrówki. Kobieta niosła ze sobą plastikowy trzonek owinięty tęczową flagą, co zdaniem organizatorek imprezy mogło być przyczyną postrzelenia. Sytuacja jest o tyle poważna, że uczestniczka marszu została postrzelona w głowę, co w przypadku broni pneumatycznej mogło skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią.

Zaoferowałyśmy jej pomoc prawną oraz psychologiczną i jesteśmy z nią w kontakcie — zaznaczają organizatorki.

Kobieta została przetransportowana do szpitala. Z informacji, które przekazują organizatorki jej życie nie jest zagrożone.

Atak na nią jest atakiem na nas wszystkich! Choć policja nie łączy postrzelenia z Marszem, bezgranicznie potępiamy przemoc kierowaną wobec społeczności osób LGBTQIA+ i osób sojuszniczych. Z tym właśnie mierzymy się w całej Polsce, w tym w Olsztynie. Tu jest nasz dom i mamy prawo czuć się w nim bezpiecznie. Nie zastraszycie nas! — piszą w oświadczeniu.

Udało nam się ustalić, że policjanci z Olsztyna prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

— W sobotę (20.05.2023) około godz. 17:00 oficer dyżurny KMP w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu, do którego doszło na ul. Gałczyńskiego. Z relacji 21-latki wynikało, że idąc wraz z koleżanką chodnikiem, w pewnym momencie usłyszała hałas, a następnie poczuła silny ból głowy i zorientowała się, że została zraniona. Nie wiedziała, co się stało i co było tego przyczyną. W pobliżu nie było żadnych innych osób, oprócz jej koleżanki. Po chwili kobieta została zabrana do szpitala. Jak się okazało 21-latka prawdopodobnie została zraniona za pomocą wiatrówki przez nieznaną osobę — informuje nas mł. asp. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie — Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia oraz dotarcie do jego sprawcy. W tej sprawie zostało przyjęte zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przesłuchani zostali świadkowie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, sprawdzane są zapisy z kamer monitoringów, zabezpieczony został także śrut pochodzący najprawdopodobniej z wiatrówki. W tej sprawie prowadzone są czynności w kierunku spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu. Jest to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Należy także pamiętać, że na każdym etapie prowadzonego postępowania kwalifikacja czynu może ulec zmianie — tłumaczy mł. asp. Jurkun.

Policjanci podkreślają, że do zdarzenia doszło kilka godzin po zakończeniu marszu i w innym miejscu, niż ten się odbywał, dlatego aktualnie nie łączą ze sobą tych zdarzeń.

— Zwracamy się z apelem do osób, które mogły być świadkami zdarzenia, do którego doszło przy ulicy Gałczyńskiego w Olsztynie. Wszelkie informacje w tej sprawie można kierować do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie osobiście, telefonicznie lub mailowo — dodaje policjant.


Karol Grosz