Grecja/ Exit poll: Nowa Demokracja premiera Micotakisa wygrywa wybory parlamentarne

2023-05-22 12:07:03(ost. akt: 2023-05-22 12:11:22)

Autor zdjęcia: PAP

Jak wynika z pierwszych częściowych oficjalnych danych po przeliczeniu ponad jednej trzeciej wszystkich głosów, Nowa Demokracja premiera Kyriakosa Micotakisa zdominowała niedzielne wybory parlamentarne, wyprzedzając drugą Syrizę o 20 proc.
Partia premiera Kyriakosa Micotakisa, która rządzi w Grecji od czterech lat, otrzymała według badania exit poll około 40 proc. poparcia., zdecydowanie wyprzedzając drugą Syrizę byłego premiera Aleksisa Ciprasa.

Rzecznik rządu Akis Skercos wydał po ogłoszeniu wyników krótkie oświadczenie, mówiące o zdecydowanym zwycięstwie i odnowieniu mandatu społecznego.

To samo mówią ludzie popierający Nową Demokrację, zgromadzeni w centrum Aten. „Społeczeństwo wyraźnie chce rządów Nowej Demokracji” – mówią w rozmowie z PAP. „Wyniki mogą być lepsze nawet niż w przedwyborczych sondażach, co mówi samo za siebie” – dodają.

Mapa Grecji pokazująca, która partia zdobyła najwięcej głosów w danym regionie, jest praktycznie cała niebieska, czyli w kolorze Nowej Demokracji.

Syriza, która według badania exit poll może liczyć na maksymalnie 27,5 proc., wzywa do zaczekania na oficjalne wyniki. „W badaniach exit poll jeden na trzech respondentów nie udzielił odpowiedzi. Bądźmy więc nieco bardziej cierpliwi i poczekajmy na pierwsze rzeczywiste wyniki” – powiedzieli przedstawiciele partii.

Relatywnie słaby rezultat Syrizy jest według gazety „Kathimerini” wynikiem tego, że partia przedstawia się jako antysystemowa, choć w znacznym stopniu stała się jego częścią.

Z zadowoleniem natomiast wyniki wyborów przyjęła centrolewicowa partia PASOK. Jej cel „silnego, dwucyfrowego wyniku” został prawdopodobnie osiągnięty, gdyż exit poll mówi o 11,5-12,5 proc. poparcia.

Z Aten Marcin Furdyna (PAP)