Premier: Dla mnie Polka jest synonimem przedsiębiorczości

2023-05-20 13:19:54(ost. akt: 2023-05-20 13:30:01)

Autor zdjęcia: PAP

— Dla mnie Polka jest synonimem przedsiębiorczości; udział kobiet na rynku pracy w ciągu kilku lat wzrósł z 55 proc. do ponad 60 proc., to wielki sukces — powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas kongresu poświęconego przedsiębiorczości kobiet.
Szef rządu był gościem specjalnym I Kongresu "Wielkopolska Sercem Europejskiej Przedsiębiorczości. Polka - Wyjątkowa Europejka". Swoje wystąpienie poświecił kobietom. Przekonywał, że Polki biorą sprawy w swoje ręce.
— Bardzo wyraźnie widzę wokół, jak Polki biorą sprawy w swoje własne ręce, zajmują się najróżniejszymi rzeczami. Dla mnie Polka jest synonimem przedsiębiorczości — mówił premier do uczestników wydarzenia.
Morawiecki pogratulował wszystkim kobietom, które "na różnych odcinkach frontu zawodowego, domowego i godzenia work-life balance" starają się zawsze "wypracować to, co najlepsze, najpiękniejsze, najważniejsze".
Dzisiaj - jak mówił - "kobiety lepiej sobie radzą niż mężczyźni", którzy "nie mogą nadążyć za kobietami". — To jest chyba znak czasu — stwierdził Morawiecki.
Wskazał, że potwierdzają to m.in. dane z rynku pracy. — Ile jest pań w zarządach spółek giełdowych? Cały czas za mało, to jest dzisiaj 24 proc., ale jeszcze 8-10 lat temu, to było 12 proc. Drogie panie, w takim tempie za 10 lat, to będzie prawie połowa, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to szybciej się stało. Tego wam życzę -jak najwięcej pań we wszystkich zarządach — powiedział szef rządu.
Zaznaczył, że kilku lat temu, kiedy rząd wprowadzał programy społeczne, można było usłyszeć, że doprowadzą one do spadku liczby kobiet pracujących. — Nic takiego się nie stało. Wzrósł udział kobiet na rynku pracy z 55-56 proc. kilka lat temu do ponad 60 proc. To wielki sukces — podkreślił Mateusz Morawiecki. I dodał, że na rynku pracy jest ponad 7,4 mln kobiet. — Mamy najwięcej ludzi pracujących w historii Polski - 17 mln i największy wskaźnik pracujących kobiet — powiedział premier.
Zauważył też, że zanika podział na zajęcia typowo męskie i żeńskie. Ale - jak podkreślił - wciąż widoczna jest luka między zarobkami na tych samych stanowiskach między kobietami a mężczyznami, na niekorzyść kobiet. Dodał, że ta luka w ostatnich latach zmalała z ponad 7 procent do 4,5 procent.
— Nie powinno jej być; ona powinna wynosić zero. Wtedy będzie sprawiedliwość społeczna — oświadczył i zadeklarował, że misją rządu jest wspieranie kobiet.
— Uzgodniliśmy program dodatkowego miliarda złotych na przedsiębiorczość kobiet. Te wydatki zwrócą się stukrotnie — powiedział. Wyjaśnił, że program zostanie wkrótce omówiony, jak będzie wyglądał w praktyce.
Szef rządu zauważył, że Polacy żyją w czasie, kiedy trudno jest pogodzić życie rodzinne z karierą zawodową. — Do dzisiaj kobiety stoją przed trudnym wyborem. Moim i rządzących zadaniem jest wspieranie kobiet na różnych odcinkach życia prywatnego i zawodowego po to, żeby można było łączyć dwie role, żeby każda kobieta w każdej proporcji, w jakiej sobie życzy mogła łączyć życie zawodowe z rodzinnym — powiedział. Zapewnił, że wsparcie kobiet jest najważniejszym priorytetem rządu. I aby je realizować uruchomiono różne programy wsparcia.
Morawiecki powiedział, że najbardziej krzywdzące dla kobiet są kpiny ze strony opozycji. — Ci wszyscy, którzy nie mają wyobraźni i nie wiedzą, na czym polega ciężka praca mamy, kobiety, która wychowuje dziecko niech zamilkną, nie kpią i pójdą po rozum do głowy. My doceniliśmy kobiety tworząc dla nich programy pomocowe poprzez emeryturę matczyną i wszystkie inne programy — powiedział i podziękował paniom za ich codzienny trud.
Szef rządu powiedział, że w Polsce jest wiele osób, które stroją się w piórka feminizmu i „są orędownikami kobiet, ale w gębie”. Zaapelował do zgromadzonych w Kępnie kobiet, by przypomniały sobie, co zrobił dla nich poprzedni rząd a co robi obecny. — Jak wtedy wyglądała polityka wsparcia dla kobiet w życiu zawodowym, rodzinnym, budowaniu kariery, wejściu na rynek pracy, w urlopach macierzyńskich, we wsparciu w zakupie leków i wszystkim tym, czym kobity się interesują, czym żyją — wymieniał. Zapewnił, że obecny rząd realnie dba o dobro kobiet i rodzin.
Pomysłodawczynią i koordynatorem kongresu "Wielkopolska Sercem Europejskiej Przedsiębiorczości. Polka - Wyjątkowa Europejka" była europosłanka PiS Andżelika Możdżanowska. Podczas debaty, w której wzięli udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz ośmiu wiceministrów podjęto tematy dotyczące rodziny, kobiety, wsi, ekologii, zdrowia, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich.(PAP)

Ewa Bąkowska, Karolina Kropiwiec