Ukraińska armia pokazała kadry z Bachmutu. Walka toczy się o każdy metr

2023-05-20 12:58:58(ost. akt: 2023-05-20 13:03:29)
W atakowanym przez Rosjan Bachmucie trwają "walki o każdy metr" - oświadczyły w sobotę Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej, publikując nagranie ukazujące obronę miasta. Armia oceniła, że Bachmut stał się "piekłem", a wysiłki jego obrońców są "tytaniczne".
"Bachmut. Zacięte walki o każdy metr ukraińskiego miasta-fortecy" - głosi opis nagrania opublikowanego na Facebooku

W komentarzu dodano: "żadne wideo nagrane w Bachmucie nie odda w pełni tego, co faktycznie się tam odbywa, jak tytanicznych wysiłków dokonują nasi żołnierze w jego obronie i co naprawdę można czuć w tym piekle, jakim stało się jedno z najpiękniejszych niegdyś miast obwodu donieckiego".

Nagranie trwające niespełna minutę pokazuje wojskowych idących drogą między zrujnowanymi domami, a także opustoszałe i ostrzelane bloki mieszkalne, których górne piętra objął pożar. Prócz zielonych liści na drzewach nie widać w mieście żadnych oznak życia. Żołnierze ukrywają się w budynkach bez okien i drzwi. Na nagraniu można dostrzec, że podczas ostrzału ogień przeciwnika jest prowadzony z dość bliskiej odległości.

Wojska rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o pewnych postępach rosyjskich wewnątrz miasta i jednocześnie lokalnych kontruderzeniach ukraińskich na flankach. (PAP)


awl/ szm/