Kolejne czołgi K2 dotarły do Polski. Trafią do Morąga

2023-05-20 10:05:41(ost. akt: 2023-05-20 12:34:11)
Nasza 16 dywizja jest konsekwentnie dozbrajana. Do Polski dotarały właśnie kolejne czołgi K2. Trafią do naszej 20 Brygady Zmechanizowanej, a konkretnie do Morąga.
Kolejne siedem czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej dotarło do portu w Gdyni, poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Czołgi trafią do 20 Brygady Zmechanizowanej, a konkretnie do jednostki w Morągu.


Umowa wykonawcza na czołgi K2 przewiduje zakup 180 tych wozów za 5,8 mld USD. Zgodnie z umowa ramową, docelowo zakładająca zakup 1000 tych czołgów, 820 wozów zamawianych w dalszym etapie ma być wyprodukowanych na licencji w Polsce.

Podstawowe uzbrojenie czołgu K2 Black Panther stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.

Pierwsze K2 trafiły do Morąga na początku grudnia ubiegłego roku.


Przypomnijmy, że w poniedziałek (22.05.2023) do Polski trafiły pierwsze amerykańskie wyrzutnie HIMARS.
W 2019 r. MON zamówiło 20 wyrzutni – w tym dwie ćwiczebne – systemu wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej na podwoziu kołowym M142 HIMARS oraz sprzęt towarzyszący. Wartość umowy wyniosła 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu ok 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Ich miejscem docelowym jest Węgorzewo.


oprac. Igor Hrywna