Twórcy musicalu o Koperniku: to prawdziwy człowiek renesansu

2023-05-20 13:00:35(ost. akt: 2023-05-20 10:13:38)
"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - obraz Jana Matejki z 1873 r.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - obraz Jana Matejki z 1873 r.

Autor zdjęcia: Wikipedia / Jan Matejko

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu; sprawował funkcję kanonika warmińskiego, ale był też lekarzem, ekonomistą, prawnikiem a wolnych chwilach badał kosmos. Jego życie i bogatą działalność przedstawili twórcy w musicalu "Kopernik", którego prapremiera odbędzie się w sobotę (20 maja) we Fromborku.
W niedzielę 21 maja przypada 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Na Wzgórzu Katedralnym we Frombroku w sobotę wieczorem odbędzie się światowa premiera musicalu "Kopernik". To jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Jubileuszowego 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci kanonika warmińskiego i astronoma.

— Zależało nam na tym, by obchody jubileuszu człowieka o tak szerokim spektrum zainteresowań i talentów również były interdyscyplinarne. Stąd też wiele wydarzeń naukowych, astronomicznych, historycznych, medycznych, ale także kulturalnych i turystycznych, które nasze regionalne dziedzictwo kopernikańskie przybliżą mieszkańcom oraz gościom Warmii i Mazur — podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Za libretto musicalu Kopernik odwołujące się do najważniejszych wydarzeń z życia astronoma – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu "De revolutionibus" odpowiada Ałbena Grabowska, autorka m.in. historycznej sagi "Stulecie Winnych". Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny.

Dyrektor Opery Krakowskiej, prof. Piotr Sułkowski, który poprowadzi we Fromborku orkiestrę powiedział, że musical jest znakomitą formą aby przybliżyć widzom historyczną postać, nawet tak odległą jak Mikołaj Kopernik.

— Musical łączy w sobie takie elementy jak: fabułę z akcją dramatyczną, muzykę, songi. To wszystko złoży się na opowieść o wybitnym człowieku, który każdego dnia musiał dokonywać niełatwych wyborów, targały nim wątpliwości. Jego życie nie było usłane samymi sukcesami i nie było pełne splendorów. Musical ma też walor edukacyjny, bo opowiadamy o odkryciach Kopernika — podkreślił prof. Sułkowski.

Muzykę do widowiska skomponował i zaaranżował Tomasz Szymuś. Jak powiedział, przed rozpoczęciem pracy szukał inspiracji we Włoszech.

— Przed komponowaniem wybrałem się do Florencji, by inspirować się oglądając obrazy, architekturę. W musicalu posłużyłem się muzyką stylistycznie renesesansową czerpiąc z madrygałów czy chorałów gregoriańskich. Ona ilustruje sceny, które rozgrywają się w Padwie, w Krakowie, podczas Hołdu Pruskiego. Natomiast same piosenki mają charakter musicalowy z szeroką frazą i rozmachem — dodał.

Reżyser musicalu Jakub Szydłowski wskazał, że niezwykłe jest to, iż widowisko będzie wystawione we Fromborku, w autentycznych miejscach, gdzie 500 lat temu Kopernik żył i pracował.

— Widzowie zobaczą musicalową wersję żywota Mikołaja Kopernika, dowiedzą się o faktach, które nie są powszechnie znane. Był kanonikiem, finansistą, lekarzem, poetą, strategiem wojskowym. I choć my znamy go głównie jako wybitnego astronoma, to przecież tę działalność prowadził w swoim wolnym czasie. Dziś byśmy powiedzieli, że to było jego hobby. W musicalu będzie wątek, nazwijmy go miłosnym. Z Anną łączyła go pewna relacja, a jaka to zobaczą widzowie — powiedział reżyser.

Choreografię spektaklu opracowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografię oraz światło stworzył Grzegorz Policiński.

Prapremierowe przedstawienia odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 20 na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka