Każdy gram na wagę złota. Ruszyły kontrole legalizacji wag na straganach w Olsztynie

2023-05-20 10:00:00(ost. akt: 2023-05-19 15:13:11)

Autor zdjęcia: pixabay

Sezon na świeże warzywa i owoce ze straganów można uznać za otwarty. Dlatego strażnicy miejscy rozpoczęli rutynowe kontrole wag znajdujących się na stoiskach. Już w ostatnich dniach strażnicy dwukrotnie mieli do czynienia z wagami, które nie posiadały legalizacji.
Wraz z nadejściem sezonu na świeże produkty spożywcze strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole stoisk pod kątem legalizacji wag. Każda waga powinna posiadać tabliczkę znamionową oraz legalizację.

Waga oraz odważniki, które nie są poddawane kontroli mogą błędnie wskazywać wyniki ważenia. Niedopilnowanie tego obowiązku jest wykroczeniem ujętym w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy prawo o miarach (wprowadzanie do obrotu lub użytkowania, stosowanie bądź przechowywanie w stanie gotowości do użycia przyrządów pomiarowych, podlegających prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniających wymagań).

W ostatnich dniach strażnicy dwukrotnie mieli do czynienia z wagami, które nie posiadały legalizacji. Wobec handlujących, którzy z nich korzystali wyciągnięte zostały konsekwencje karne.