Duże sukcesy taktyczne sił ukraińskich pod Bachmutem

2023-05-19 08:09:40(ost. akt: 2023-05-19 08:12:46)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Ukraińskie wojska przejęły taktyczną inicjatywę pod Bachmutem i poczyniły znaczne pod względem taktycznym postępy podczas operacji kontrofensywnych w czwartek - podaje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Działania te są kontynuacją lokalnych kontrataków, prowadzonych przez armię ukraińską już od kilku dni; nie jest to początek nowej dużej operacji - zaznaczają eksperci.

Przypominają, że przedstawiciele ukraińskich władz poinformowali, że siły ukraińskie przejęły inicjatywę w okolicach Bachmutu.

Ograniczony charakter działań ofensywnych najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera w samym Bachmucie na tle lokalnych kontrofensywnych ukraińskich operacji wskazuje na utratę przez Rosję inicjatywy w tym rejonie - pisze ISW.

Analitycy podkreślają, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i rosyjscy "blogerzy wojskowi" związani z tą najemniczą firmą oskarżają rosyjskie siły konwencjonalne o wojskowe porażki wokół Bachmutu i w samym mieście.

To z kolei wywołuje niezadowolenie u części rosyjskich ultranacjonalistów, którzy oskarżają Prigożyna o wykorzystywanie walk o Bachmut do zaspokojenia osobistych ambicji. (PAP)

ndz/ tebe/