SG: prace nad zaporą elektroniczną na granicy z Rosją przebiegają zgodnie z planem

2023-05-19 07:10:00(ost. akt: 2023-05-18 15:39:09)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Prace nad zaporą elektroniczną na granicy z Rosją przebiegają zgodnie z planem. Postawionych zostało już 280 słupów pod kamery i zainstalowanych 17 km kabli sieciowych i transmisyjnych - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.
Budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem królewieckim trwa od kwietnia. Bariera o długości ok. 199 km będzie podzielona na 12 odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich w sumie 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych.

Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała w czwartek, że na granicy z obwodem królewieckim postawiono już 280 słupów pod kamery i zainstalowano 17 km kabli sieciowych i transmisyjnych.

— Już wkrótce - w czerwcu stanie pierwszy z 12 kontenerów i zaraz po nim kolejne — dodała.

— Dotychczasowe prace przebiegają zgodnie z planem. Prace prowadzone są na odcinkach placówek SG w: Braniewie, Górowo Iławeckie, Grzechotki, Sępopol, Bezledy, Barciany, Dubeninki, Gołdap — powiedziała por. Michalska.

Jak dodała, podczas prac na granicy nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów.

Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy.

— Bariera elektroniczna będzie zintegrowana z istniejącymi sześcioma wieżami obserwacyjnymi wyposażonymi w dalekozasięgowe systemy optoelektroniczne (o zasięgu kilkunastu kilometrów) oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej, a także innymi technicznymi środkami ochrony granicy państwowej będącymi na wyposażeniu Straży Granicznej – różnego typu kamerami termowizyjnymi, pojazdami obserwacyjnymi, czy fotopułapkami — wyjaśniła rzeczniczka SG.

Zapora na granicy z Rosją ma być gotowa do końca września. Buduje ją polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł. Prezes Telbudu Tomasz Bujak pod koniec kwietnia mówił, że pierwsze odcinki systemu będą mogły być uruchamiane za ok. dwa miesiące.

źródło: PAP/Agnieszka Ziemska