Bliskie spotkanie z kosmiczną materią. XII Seminarium Meteorytowe w Olsztynie

2023-05-18 18:03:05(ost. akt: 2023-05-18 15:42:44)
Przy głównych schodach  prowadzących do planetarium, Galerii BWA i Planety 11 nie ma podjazdu ani poręczy. Podjazd jest  z boku po lewej stronie, ale po jego pokonaniu natrafiamy znowu na schody.

Przy głównych schodach prowadzących do planetarium, Galerii BWA i Planety 11 nie ma podjazdu ani poręczy. Podjazd jest z boku po lewej stronie, ale po jego pokonaniu natrafiamy znowu na schody.

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

To oni są z pierwotną kosmiczną materią za pan brat. Stolica Warmii i Mazur kolejny raz będzie gościć ekspertów od badania meteorytów. A wszystko za sprawą XII Seminarium Meteorytowego. Co nas czeka?
Olsztyn jest uważany za kolebkę polskiej meteorytyki. Dlatego nie powinno dziwić, że już nie pierwszy raz spotkają się tu specjaliści reprezentujący tę dziedzinę nauki. Już w najbliższy weekend (19-21 maja) Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium będzie gościć XII Seminarium Meteorytowe.

W ogromnym uproszczeniu „spadające gwiazdy” są tym, z czego powstały wszystkie ciała niebieskie składające się na Układ Słoneczny. Dlatego - jak przyznają fachowcy - badanie meteorytów jest w zasadzie jedyną metodą, by poznać jego początki.

— Specjaliści badający ich budowę twierdzą, że meteoryty są fragmentami kilkudziesięciu różnych planetoid krążących wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza — mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. — Znaleziono też meteoryty pochodzące z naszego Księżyca, oraz z Marsa. Tych ostatnich spada jednak bardzo mało.

Podczas obrad nie zabraknie referatów wygłaszanych przez naukowców z polskich i zagranicznych uczelni. Odbędzie się także Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Na sobotnie południe (20 maja, godz. 12:00, w sali projekcyjnej pod kopułą) została zaplanowana otwarta dla publiczności prelekcja "Antonin - pierwszy polski meteoryt z zarejestrowanego bolidu". Natomiast po niej - od 14:00 do 18:00 w holu Planetarium - odbędzie się mini giełda i wystawa meteorytowa. Będzie możliwość obejrzenia z bliska kosmicznej materii oraz jej zakup.