Jarosław Kaczyński: Jeśli ktoś przedstawia propozycję dymisji, działa na korzyść Kremla

2023-05-18 00:24:54(ost. akt: 2023-05-18 00:26:28)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak

Autor zdjęcia: Fratria; PAP/Leszek Szymański

Szef MON Mariusz Błaszczak bardzo dobrze wykonuje swoje zadania; jeżeli opozycja zgłasza propozycję jego dymisji to działa na korzyść Kremla – powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W wywiadzie wyemitowanym na antenie Polskiego Radia 24 i Radiowej Jedynki, lider Prawa i Sprawiedliwości był pytany m.in. sprawę rakiety, która spadła pod Bydgoszczą oraz o głosy opozycji, która domaga się odwołania ministra obrony.

"(Mariusz Błaszczak) to minister, który z powodzeniem realizuje coś, co powinno być zrobione dużo dawnej, a zaczęło się dopiero za naszych rządów w 2015 r." – wskazał Jarosław Kaczyński.

Jak ocenił, minister Błaszczak wykonuje swoje zadania bardzo dobrze. "Jeżeli ktoś tego rodzaju (dymisji) propozycje przedstawia to działa na korzyść Kremla" – stwierdził.

Według prezes PiS, propozycja odwołania szefa MON jest "naprawdę zdumiewająca". "Ale myśmy już wielokrotnie w ciągu tych lat byli postawą opozycji zdumieni" - dodał.

Pytany, czy w przypadku zdarzeń w Zamościu pod Bydgoszczą faktycznie nie zadziałały procedury, albo ich zabrakło, lider PiS odparł, że raport w tej sprawie został przekazany prezydentowi i premierowi.

"W tym raporcie jest na pewno zdanie mówiące o tym, że 16 grudnia (ub.r.) meldunek dzienny stwierdzał, że nie została naruszona przestrzeń powietrzna Polski. I to rzeczywiście trzeba wyjaśnić, dlaczego tak się stało i wyciągnąć z tego wszelkiego rodzaju konsekwencje" – zaznaczył prezes Kaczyński.

"Z całą pewnością tego raportu nie pisał i nie przygotowywał minister Błaszczak. Tyle mam w tej kwestii do powiedzenia” – dodał.

Lider PiS zaakcentował, że jest to kwestia dużo szersza - obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Polsce.

"Operację jej tworzenia na poziomie nowoczesnym trzeba było zacząć wiele, wiele lat temu. Platforma Obywatelska miała taką okazję od 2008, czyli od roku w którym można już było z całą pewnością powiedzieć, że Rosja przeszła do fazy agresji, w tym także agresji zbrojnej” – ocenił.

"Myśmy to natychmiast podjęli, tylko trzeba pamiętać, że skutecznej broni przeciwrakietowej nie kupuje się w sklepie, tylko na zasadzie zamówień, których realizacja trwa wiele lat” – zaznaczył Kaczyński.

Odnosząc się do uwagi, że trzeba będzie ściśle współpracować z NATO, prezes PiS odparł: "trzeba będzie ściśle współpracować z NATO, ale obronę musimy mieć sami”. "Tutaj będą musiały zapadać jeszcze dodatkowe decyzje” – dodał.

Prezes PiS był też pytany czy tematyka dotycząca uproszczenia podatków może być tematem kolejnego spotkania programowego partii. "Nie będę mówił tego czemu będzie poświęcony kolejny "UL". To jeszcze w tej chwili nie jest do końca postanowiona sprawa” – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Źródło: PAP