Polacy za wzmocnieniem praw rodziców w szkołach

2023-05-18 00:15:01(ost. akt: 2023-05-18 00:20:34)

Autor zdjęcia: wPolityce.pl

„Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców” - pod taką nazwą zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która ma wzmocnić kontrolę rodziców nad treściami jakie są prezentowane ich dzieciom.
Według autorów projektu elementy edukacji seksualnej dzieci i młodzieży powinny być nauczane przez wykwalifikowane w tym zakresie kadry nauczycielskie, bez udziału podmiotów zewnętrznych. W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że „wyłączenie możliwości prowadzenia takiej działalności w szkole, zwłaszcza zajęć z uczniami, ma mieć charakter generalny i nie ograniczać się do tej czy innej strony dyskursu publicznego”.

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, wzmocnienie praw rodziców w tej sferze popiera zdecydowana większość Polaków.

W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:

"Czy polskie prawo powinno dawać rodzicom możliwość ochrony dzieci przed prezentowaniem w szkołach treści, które uznają za niepożądane (np. dotyczących sfery seksualności)?"

Twierdząco odpowiedziało 60 proc. badanych.

Negatywnie -24 proc.

16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Za przyznaniem rodzicom dodatkowych uprawnień w sferze kontroli treści przekazywanych dzieciom opowiedziało się 88 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz 53 proc. sympatyków Polski 2050. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej są w tej sprawie podzieleni.

Sprawa z pewnością należy do bardzo ważnych, i jednocześnie pilnych. Radykalne środowiska lewicowe próbują przejąć wychowanie młodego pokolenia. Niestety, nie biorą odpowiedzialności za tragiczne skutki swoich działań, związane choćby z pochopnymi, nieodwracalnymi decyzjami o zmianie płci.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od od 5 do 8 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1039 osób.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl