Ukraińcy: odbiliśmy kilkanaście rosyjskich pozycji na przedmieściach Bachmutu, sytuacja "bardzo gorąca"

2023-05-14 19:27:56(ost. akt: 2023-05-14 19:35:47)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA

Ukraińskie siły odbiły kilkanaście rosyjskich pozycji na przedmieściach Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała w niedzielę Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony. Sytuacja w samym mieście jest "bardzo gorąca" - dodała.
Wiceminister zapewniła, że ukraińskie wojsko nadal idzie naprzód na kierunku bachmuckim. Poinformowała, że w niedzielę ukraińscy obrońcy zajęli ponad 10 wrogich pozycji na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu i oczyścili dużą powierzchnię lasu w okolicach miejscowości Iwaniwske na wschód od miasta. Wzięto do niewoli żołnierzy przeciwnika - przekazała Malar.

Podkreśliła, że ukraińskie siły działają "na granicy ponadludzkich możliwości", "działają twardo, zdecydowanie i profesjonalnie".

Malar oceniła, że w "samym Bachmucie jest bardzo gorąco". "Wróg zgromadził tam wszystkie siły i próbuje przesuwać się, niszcząc wszystko na swojej drodze. Trwają zacięte walki" - napisała w komunikatorze Telegram.

"Dzięki przemyślanemu planowaniu dowództwa oraz natychmiastowej reakcji na działania wroga, odporności i męstwu naszych wojskowych obecnie przeciwnik nie może okrążyć miasta i ogłosić głośnego zwycięstwa na tym kierunku" - podsumowała wiceminister. (https://t.me/annamaliar/737)

Wcześniej, w sobotę, Malar oświadczyła, że siły ukraińskie idą naprzód na dwóch kierunkach na przedmieściach Bachmutu. Są to stopniowe postępy, a w samym mieście sytuacja jest "bardziej skomplikowana" - dodała. (PAP)

ndz/ mms/