Sternik ruszył po raz trzeci!

2023-05-12 08:13:51(ost. akt: 2023-06-07 11:55:36)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Z początkiem kwietnia wystartowała III edycja konkursu „Sternik”. Zapraszamy liderów województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w konkursie. W tym roku każda z kategorii nawiązuje do sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.

Zaczęło się od pandemii

Przypomnijmy — idea konkursu „Sternik” powstała w 2021 roku i miała na celu nagrodzić i docenić tych, którzy w czasie pandemii poradzili sobie z trudną sytuacją, nie tylko ekonomiczno-gospodarczą zresztą. — Projekty, które wpłynęły do pierwszej edycji konkursu, zachwyciły nas wszystkich — mówiła wtedy Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), organizatora konkursu. — Przesłane historie były motywujące, inspirujące, pełne pomysłów i przykładów radzenia sobie z nawałnicą pandemii. Wiele stron poświęcono opisom wsparcia innych, dbałości o cały ekosystem wokół organizacji. Zespołowość była jednym z narzędzi zmagania się z kryzysem. Pandemia stała się papierkiem lakmusowym przywództwa. Niektóre z nadesłanych aplikacji mogłyby z powodzeniem służyć za podstawę scenariusza filmu.

I tak właśnie powstał Sternik — projekt, który ma inspirować, tworzyć przestrzeń do wymiany myśli, kreowania i propagowania skutecznych rozwiązań, na miarę burzliwych czasów, bo burze, duże i małe, są dniem powszednim żeglarzy biznesu.

Za ciosem

Ponieważ pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym powodzeniem, do projektu zgłosiło się wiele organizacji, które innych zainspirowały do działania w ciężkich czasach pandemii — Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił kontynuować przesłanie konkursowe. Tym bardziej, że druga edycja projektu rozpoczynała się w momencie równie trudnym, co sytuacja pandemiczna — w międzyczasie za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Ona także szybko zaczęła zmieniać nasz społeczno-gospodarczy krajobraz i wszyscy zaczęliśmy odczuwać jej konsekwencje. W drugiej edycji organizatorzy chcieli szczególnie nagradzać postawy liderów, którzy inspirują, szukają alternatywnych rozwiązań, dbają o ludzi, zwiększają swą konkurencyjność na rynku — pokazać innym przykład tych firm i instytucji, które w zaistniałej sytuacji konsekwentnie robią to, co potrafią najlepiej. W myśl zasady, że silne firmy, organizacje i samorządy — to silne regiony, gospodarka i państwo. Dlatego hasłem przewodnim stał się „Kurs na rozwój”.

Sternik po raz trzeci

Po raz trzeci „Sternik” wystartował w ciągle burzliwej sytuacji geopolitycznej. Wojna trwa już ponad rok, Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. Organizatorzy postanowili włączyć tę pomoc w DNA Sternika. Odporność biznesowa to wszak sposób działania — zmiana postaw, przekonań, zwinne metodologie i struktury, które pozwalają na dalszy rozwój. Dziś celem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie i promowanie najlepszych praktyk biznesowych i społecznych.

— Wraz z kapitułą w tej edycji konkursu chcemy więc nagradzać postawy i liderów, którzy potrafią odważnie patrzeć w przyszłość, wykorzystywać szanse, szukać nowych przestrzeni, a przede wszystkim pokazują, że bez względu na wymiar ekonomiczny — potrafią być solidarni. Dziś już nie tylko chodzi o większą konkurencyjność firmy na rynku, dziś chodzi o pomoc, która teraz potrzebna jest nawet bardziej, niż na początku wojny — deklaruje Anna Bułło. Stąd tegoroczne hasło: „Ku przyszłości”.

Projekt Sternik skierowany jest do firm, samorządów, szpitali, administracji, a także organizacji pozarządowych. Organizatorzy ponownie przedefiniowali konkursowe kategorie tak, by dostosować je do obszarów, które warto rozwijać. Tymi obszarami są zrównoważony rozwój i zaangażowanie społeczne.

W tej edycji wyłonimy finalistów w kategoriach:
- Sternik Zielonej Transformacji
- Sternik Eksportu
- Sternik Inwestycji
- Sternik Odpowiedzialności Społecznej
- Sternik Przyjazna Administracja
- Sternik Ochrony Zdrowia
- Nagroda Specjalna BGK: Sternik 3W – woda, wodór, węgiel

W III edycji znowu można startować w kilku kategoriach równocześnie, niezależnie od wielkości firmy.
Na zgłoszenia czekamy do 3 czerwca 2023 r.
Udział w konkursie jest bezpłatny.