Na jakie choroby będziemy chorować — jakich specjalistów będziemy wkrótce potrzebować? - Krzysztof Cielecki

2023-05-11 21:14:11(ost. akt: 2023-05-12 13:29:42)
"Na jakie choroby będziemy chorować - jakich specjalistów będziemy wkrótce potrzebować?" - podczas tej ważnej dyskusji zastanowimy się nad przyszłością medycyny i ochrony zdrowia, a także omówimy, jakie choroby i problemy zdrowotne będą wymagały specjalistycznej opieki w najbliższej przyszłości. Dowiemy się, jakie umiejętności i wiedza będą potrzebne przyszłym lekarzom, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami rozwój medycyny i postęp technologiczny. Głos w dyskusji zabierze Krzysztof Cielecki - Koordynator Oddziału Pediatrycznego w Powiatowego Szpitala w Iławie.


BIO:
Jarosław Cielecki - Doktor nauk medycznych, koordynator Oddziału Pediatrycznego w Powiatowego Szpitala w Iławie. Absolwent Łódzkiej Akademii Medycznej, urodzony w Szczytnie (warmińsko-mazurskie). Swój kunszt lekarski budował w specjalistycznych, klinicznych oddziałach dziecięcych Akademii Medycznej w Łodzi m.in.: pulmonologicznym, gastrologicznym i neonatologicznym. Tam też zdobył tytuł Doktor Nauk Medycznych. W ostatnim czasie kierował Oddziałem Pediatrii Szpitala Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Decyzja o powrocie w rodzinne strony i o podjęciu pracy w iławskim szpitalu wynikała głównie z tęsknoty i sentymentu do Warmii i Mazur, gdzie się urodził i wychował. Ale nie tylko patriotyzm lokalny wpłynął na tę decyzję. Jak sam podkreśla, urzekło go piękno Iławy, którą sondował na zaproszenie dyrekcji jeszcze przed podjęciem decyzji.
Ostatecznie decyzję przypieczętowała wizyta na Oddziale Pediatrycznym, który — jak ocenia — jest wyposażony na najwyższym, wzorowym poziomie. Wnętrza, specjalistyczny, nowoczesny sprzęt medyczny, leki, urządzenia dodatkowe, ale przede wszystkim najwyższej klasy specjaliści — tu nie było przypadku. I tak wymieniając, mamy: kardiomonitory, pulsoksymetry, inhalatory, urządzenia EKG, USG, własny tomograf dostosowany do dzieci, lampy do fototerapii, urządzenia do gastroskopii, inkubatory, własne przyszpitalne laboratorium czy wreszcie skaner do naczyń żylnych AccuVein, ograniczający i upraszczający nieprzyjemne wkuwanie u hospitalizowanych dzieci. Mali pacjenci oddziału mogą zatem liczyć na szeroką gamę specjalistycznych badań, ale również konsultacji dziecięcych z zakresu laryngologii, chirurgii, okulistyki, neurologii i psychiatrii.
Na ten moment oddział zapewnia opiekę nad 15 pacjentami w wieku 0-18 lat.
Personel medyczny stanowi 11 pielęgniarek, w tym aż 7 ze specjalizacją pediatryczną, chirurgiczną i anestezjologiczną. Wysoko wykwalifikowany zespół stanowi 12 doktorów, wśród których mamy specjalistów pediatrii, pulmonologii, medycyny ratunkowej, onkologii i hematologii dziecięcej, kardiologii, farmakologii i immunologii klinicznej. Trzon zespołu stanowi dwóch specjalistów z tytułem doktora nauk medycznych. Jak twierdzi — czystym sumieniem można zakwalifikować oddział pediatryczny iławskiego szpitala do regionalnych ośrodków z najwyższym standardem leczenia, diagnostyki i opieki nad małym pacjentem.