Pamiętajmy o bohaterach

2023-05-11 16:02:21(ost. akt: 2023-05-11 16:10:00)

Autor zdjęcia: Mat. nadesłane

Przybliżamy postać Józefa Szpury, posterunkowego Policji Państwowej i ofiary zbrodni katyńskiej, który w Wolnej Polsce pośmiertnie został awansowany do stopnia aspiranta.
Fot. Mat. nadesłane
Więzień obozu w Ostaszkowie Zamordowany przez NKWD w roku 1940 w Twerze (Miednoje - Ostaszków - Katyń).

- Urodzony 29 kwietnia 1907 roku w Szpakach Starych (powiat Łosicki).
- Syn Jana i Anny Miszczuk.
- Ochrzczony w Kościele w Górkach w roku 1907 / akt № 118 .
- Maż Stefanii, ojciec Anny Miłkowskiej.

Fot. Mat. nadesłane

Ukończył Państwową Szkołę Rzemieślniczo - Przemysłową im. Stanisława Staszica w Siedlcach z opłatą roczną 60 złotych.
Pracę w Policji Państwowej rozpoczął w 1930 roku. Swoim oddaniem pragnął służyć Polsce i Polakom.

Skierowany do Centralnej Szkoły Policji Państwowej w Mostach Wielkich (powiat żółkiewski, województwo lwowskie) ukończył tam VI kurs w Normalnej Szkole Fachowej dla Szeregowych funkcjonariuszy Policji. Po ukończeniu tego kursu w 1932 roku skierowany został do służby na terenie województwa lwowskiego. Służbę pełnił na jednym z 13 posterunków Garnizonu Lwowskim. Był funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Rawie Ruskiej gdzie we wrześniu 1939 roku został aresztowany przez NKWD i następnie osadzony w obozie w Ostaszkowie.

Wiosną 1940 roku, w okresie od 4 kwietnia do 16 maja, został wywieziony z obozu w Ostaszkowie do siedziby NKWD w Twerze (wtedy w Kalininie ul. Sowiecka 2) gdzie, wraz z tysiącami innych funkcjonariuszy, strzałem w tył głowy, został zamordowany przez Rosjan. Jego zwłoki, wraz z innymi ofiarami mordu, zostały wrzucono do 23 masowych dołów śmierci w Miednoje, gdzie na zawsze miały pozostać ukryte dla Naszej i Świata Pamięci.

Symboliczny grób Józefa SZPURA - Posterunkowego Policji Państwowej z Komendy Powiatowej w Rawie Ruskiej znajduje się na terenie cmentarza komunalnego w Lublinie (dawniej wojskowego), w południowo-zachodnim rogu kwatery C.