Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny

2023-05-09 11:47:57(ost. akt: 2023-05-09 22:36:05)

Autor zdjęcia: WBP

Do 18 maja 2023 roku będzie czynna wystawa "Lęk i nadzieja". Ukraińscy artyści wobec wojny", która jest prezentowana w galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.
Wystawa „Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny” to zbiór historii opowiadających o rozłące, tęsknocie i samotności. Ukraińscy uchodźcy zgodzili się podzielić swoimi wojennymi doświadczeniami z publicznością wystawy, aby pokazać wojnę na Ukrainie z perspektywy człowieka, nie liczb i statystyk.

Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny - komentarz Marii Gąseckiej, kuratorki wystawy:

Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Literatury, a bohaterami wystawy są jej współpracownicy oraz rezydenci literaci odnoszący sukcesy przed eskalacją wojny, która dla Ukraińców trwa już 8 lat. Mija kolejny rok wojny, ciągłych walk, bombardowań miast. Okres ośmiu lat uświadamia istnienie pokolenia urodzonego w Europie, które nie zna życia w pokoju, a dziś zastanawia się, kiedy je pozna? Autorzy prozy, książek dla dzieci oraz poeci jeszcze przed 24 lutego 2022 roku posiadali normalne, szczęśliwe życia, w których spełniali się zawodowo.

Dziś mieszkają w Krakowie i są wdzięczni losowi za miasto, które dało schronienie im i ich dzieciom. Równocześnie są to ludzie rozdarci na pół. Połowa serca mieszka na Ukrainie z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w ojczyźnie. Połowa serca buduje chwilową, nową rzeczywistość w Polsce. Chwilową, bo wszyscy oni chcą wrócić do swoich domów.

Wystawa Lęk i nadzieja opowiada historię strachu, walki, nadziei i wiary w zwycięstwo, powrótu do normalności. Artyści dwojako dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadając o swoim doświadczeniu z pierwszych dni wojny oraz przez dzielenie się swoją poezją.