Duża kasa z budżetu województwa na ratowanie zabytków na Warmii i Mazurach

2023-05-07 08:31:41(ost. akt: 2023-05-05 15:27:21)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Krzysztof Stobniak

Dotacje o łącznej wysokości 1,5 mln zł przyznał samorząd woj. warmińsko-mazurskiego na wykonanie w tym roku prac związanych z ochroną zabytków w regionie - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Dofinansowanie otrzymają 42 projekty.
Regionalny samorząd rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na wykonywanie w 2023 r. prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. W budżecie województwa sejmik przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł, dofinansowanie otrzymają 42 przedsięwzięcia.

Największe kwoty - po 80 tys. zł - otrzyma parafia greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim na konserwację dwóch naściennych ikonografii Jerzego Nowosielskiego oraz rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie na zakończenie konserwacji polichromii na północnej ścianie kościoła.

Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie przyznano 70 tys. zł na remont dachu kościoła w Łęgutach. A na kolejny etap konserwacji wnętrza kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie i konserwację lamperii tzw. ściany tęczowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu tamtejsze parafie rzymskokatolickie otrzymają po 60 tys. zł.

Natomiast Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury dostanie 55 tys. zł na zakończenie prac ratunkowych przy alegorycznym malowidle na tzw. podniebieniu schodów w XVII-wiecznym pałacu Lehndorffów w Sztynorcie. (PAP)