Między Gdańskiem i Warszawą-Olsztynek na niepogodę

2023-05-03 10:08:51(ost. akt: 2023-05-03 18:58:34)
Olsztynek, stylizowany plan miasta

Olsztynek, stylizowany plan miasta

Autor zdjęcia: Cezary Długowski

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Miasta spod znaku ślimaka(logo sieci) dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów, a polska sieć miast Cittaslow liczy 36 członków, w tym Olsztynek.
Olsztynecki skansen -więcej info w poprzednim artykule https://gazetaolsztynska.pl/820288,Olsztynek-na-weekend.html jest z pewnością ozdobą tego małego mazurskiego miasteczka, ale nie jest jedyną atrakcją w duchu „Cittaslow” . Nieomal naprzeciwko skansenu, przy starej drodze do Olsztyna(dzisiaj to prawie centrum Olsztynka) znajduje się miejsce wyjątkowe -huta szkła. Założona przez Tarasa Krynickiego w 2005 roku jest nie tylko producentem wyjątkowej jakości wyrobów, ale również miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów(pokazy dla osób indywidualnych organizowane są codziennie o godzinie 12:30 a pokazy dla grup zorganizowanych można uzgodnić po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)
Na poniższym filmie, od 7 minuty 40 sekundy możecie wysłuchać historii huty w opowieści założyciela Tarasa Krynickiego


Olsztynek, miasto należące w przeszłości do państwa krzyżackiego ma też swój krzyżacki zamek zbudowany na polecenie komtura ostródzkiego w latach 1349–1366 W 1410 roku został opanowany przez mieszczan i oddany we władanie Władysława II Jagiełły. W latach 1847–1849 przekształcono na gimnazjum, którego dyrektorem był m.in. historyk Max Toeppen(jego opracowania są najbogatszym zbiorem informacji prezentującym historię Mazur., a uczyli się m.in. Herman Pełka(polski duchowny ewangelicki, profesor uniwersytecki, pedagog, badacz mazurskiego folkloru) i Emil Behring, pierwszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1901 r.  (tablica pamiątkowa na dziedzińcu gimnazjum).

Zamek w Olsztynku
Fot. Krzysztof Stobniak
Zamek w Olsztynku
Obecnie w zamku znajduje się Zespół Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, urodzonego  w Olsztynku, duchownego ewangelickiego, który domagał się od króla pruskiego położenia kresu germanizacji dzieci polskich w szkołach elementarnych, wprowadzenie języka polskiego w szkołach średnich i zorganizowanie katedr tego języka na uczelniach wyższych. W 1852 Mrongowiusz został członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Adam Mickiewicz w liście napisanym do Mrongowiusza w imieniu towarzystwa oraz własnym napisał do niego „...uzacniłeś życie Twoje niezmordowaną, nieprzerwaną, owocną pracą około języka polskiego”


Tajemnica Złotego Lwa-gra edukacyjna w Olsztynku
Fot. Krzysztof Stobniak
Tajemnica Złotego Lwa-gra edukacyjna w Olsztynku
Wizyta w Olsztynku jest atrakcyjna również z innego powodu, a mianowicie Olsztynek jest jedynym miastem w Polsce posiadającym własną terenowa grę edukacyjną. Gra o nazwie Tajemnice Złotego Lwa, oparta o autentyczne wydarzenia z najnowszej historii, to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Czy poznacie tajemnicę rodu Skowronków i zaginionych artefaktów z mauzoleum Hindenburga? czy złote lwy istniały naprawdę, a może jedynym lwem pozostałym w Olsztynku jest lew znajdujący się przed miejskim ratuszem?


Najnowszą atrakcją Olsztynka jest Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB zlokalizowane w miejskim Ratuszu(wejście z boku budynku za informacją turystyczną) czynne co prawda tylko w czasie godzin pracy urzędu miejskiego, ale mimo to warte odwiedzenia(o historii obozu jenieckiego napiszemy w trzeciej części)

P.S Stylizowany plan miasta Olsztynka wykonany jest przez, nieżyjącego już niestety, olsztyneckiego plastyka pana Cezarego Długowskiego, artysty o wyjątkowo szerokim warsztacie twórczym. Należny mieć nadzieję, że zarówno On jak i inni olsztyneccy artyści doczekają się niedługo miejsca, w którym miasto pochwali się Nimi przed całym światem (a przynajmniej przed tą częścią świata, która dotrze do Olsztynka)

Źródło: Gazeta Olsztyńska