Na Mazurach rozpoczął się sezon żeglarski. Turyści dopisują

2023-05-02 19:00:57(ost. akt: 2023-05-02 19:06:44)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Na Mazurach wraz z początkiem maja otwarto sezon żeglarski - w tym roku jednak nie odbyło się to na moście zwodzonym w Giżycku, a na jeziorze Niegocin. Majówkowym wydarzeniom pogoda dopisuje, turystów jest bardzo wielu.
Z powodu kapitalnego remontu Kanału Łuczańskiego w Giżycku w tym roku otwarcie sezonu nie odbyło się otwierając zwodzony most. Parada statków odbyła się na jeziorze Niegocin w pobliżu giżyckiej plaży miejskiej, która zaroiła się od kramów i straganów.

Turystów było bardzo wielu, ale nie kryli zdziwienia taką formą otwarcia sezonu.

— Na jeziorze nie ma takiego efektu jak na kanale, trochę to bez sensu — mówiła pani Katarzyna, która od lat obserwowała giżyckie otwarcie sezonu żeglarskiego. Przyznała jednak, że "kiedyś kanał trzeba wyremontować i warto ten rok otworzyć nawet mniej widowiskowo".

Obecnie, kiedy to w najlepsze trwa "majówka" w Giżycku turystów jest bardzo wielu, podobnie w Mikołajkach. W tym miasteczku trudno znaleźć wolne miejsca parkingowe, do rejsów statkami białej floty ustawiają się gigantyczne kolejki, na wodzie widać wiele żagli i luksusowych jachtów. Oblegana jest fontanna z Królem Sielaw, kramy uginają się od plastikowych pamiątek.

Ceny na Mazurach wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem.
— Ale co nie wzrosło? W spożywczaku wszystko droższe, więc normalne jest, że drożej jest w restauracjach — powiedział turysta z Warszawy, który przyznał, że długa i ponura zima tak go zmęczyła, że "każde pieniądze wyda, by odpocząć".

Wielu gości przyjechało na Mazury w ostatniej chwili, ponieważ nie sprawdziły się prognozy o chłodnej i deszczowej majówce - na Mazurach jest słonecznie i ciepło.

— Wczoraj zdecydowaliśmy, że jedziemy, po trzecim telefonie znalazłam hotel — powiedzieli turyści z Milanówka, którzy zamierzają odpoczywać w Mikołajkach do niedzieli.

Źródło: PAP
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska