Gminne obchody święta Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

2023-04-30 07:51:21(ost. akt: 2023-04-30 07:56:39)

Autor zdjęcia: UG Lubawa

W Szkole Podstawowej w Tuszewie odbyły się gminne uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja – w 232. rocznicę uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Na zaproszenie Wójta Gminy Lubawa, Dyrektora, Rady Pedagogicznej i Uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszewie, na uroczystość przybyli zaproszeni goście. Pod batutą nauczyciela muzyki, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Gości powitała dyrektor placówki, pani Beata Kowalkowska.


W wyjątkowy nastrój zebranych wprowadziła piosenka „Taki kraj”, zaśpiewana przez uczennice – Olgę Kulwicką i Hannę Malinowską, które przygotowywane były pod okiem pani Marzeny Kolasy. Uczniowie klas V-VII zaprezentowali wyjątkową lekcję historii 3-majowej Konstytucji.

Dzięki wyjątkowej scenografii zebrani przenieśli się do XVIII wiecznej Warszawy. Nie zabrakło mapy Rzeczypospolitej sprzed roku 1772, którą wykonała Blanka Jachowska. Pod okiem nauczycieli: Mai Grądzkiej, Martyny Buńki, Małgorzaty Kozłowskiej oraz Agnieszki Witkowskiej uczniowie wykonali malownicze kamieniczki oraz zarys Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zabudowę dawnej Warszawy wykonał pan Andrzej Kowalski – woźny i konserwator tuszewskiej szkoły.
Uczniowie klas V-VIII przygotowali kostiumy na wzór strojów noszonych w XVIII wieku. Punktem kulminacyjnym przedstawienia był taniec polonez w wykonaniu wszystkich młodych aktorów, do których na zakończenie dołączyli także: ksiądz dziekan marcin Staniszewski, wójt Tomasz Ewertowski, wicewójt Marian Licznerski, pani dyrektor Beata Kowalkowska, nauczyciele, rodzice i najmłodsi uczniowie.

Obsada przedstawienia:
Stańczyk- błazen ostatnich Jagiellonów - Urszula Gaweł
Temida- grecka bogini sprawiedliwości - Natalia Karbowska
cesarzowa Rosji Katarzyna - Olga Kulwicka
władca Austrii Józef II Alicja Czacharowska
król Prus Fryderyk II - Gaja Tengowska
król Stanisław August Poniatowski - Oliwia Rogalewska
przedstawiciele stronnictwa patriotycznego - Oskar Raszkowski
przedstawiciele stronnictwa hetmańskiego - Igor Siemiński i Tomasz Sikorski
Marszałek Sejmu - Stanisław Małachowski - Łukasz Sternicki
przedstawiciele stanu szlacheckiego, bogata magnateria, mieszczanie, chłopi, patrioci domagający się naprawy Rzeczypospolitej - Artur Gałka, Julia Kwaśniewska, Dorian Szwarc
przedstawicielki stanu szlacheckiego i mieszczan - Małgorzata Zapora, Dorota Chęć, Martyna Budzińska, Maja Pasternak
reżyseria - Małgorzata Raszkowska i Dorota Zapora
oprawa muzyczna - Wiktor Kowalkowski i Antoni Borowski.