"Żaba nie śmieszka" w Olsztyńskim Teatrze Lalek

2023-04-29 10:06:16(ost. akt: 2023-04-29 10:31:44)
Żaba śmieszka w naturze

Żaba śmieszka w naturze

Autor zdjęcia: pixabay.com

Spektakl "Żaba nie Śmieszka" to opowieść o samotności i inności. To też historia o próbie radzenia sobie z wyobcowaniem. Spektakl dla młodych widzów przygotowali aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek. Premiera w sobotę 29 kwietnia.
Na środku oceanu spotykamy Żabę Śmieszkę. Dryfuje spokojnie i dyskutuje ze swoim ukochanym Niebkiem. Tylko dlaczego jest na środku oceanu? Czy to miejsce odpowiednie dla żaby? I czy jest jej do śmiechu?

Tytułowa żaba z gatunku śmieszek jest bohaterką, od której wszyscy oczekują, że będzie zabawna i będzie dostarczała mnóstwo zabawy i rozrywki. Tylko że pozory często mylą. Żaba jest melancholijną postacią.

— Nie mogąc sprostać oczekiwaniom, ucieka na ocean, gdzie próbuje zaznać spokoju i ciszy. Tam poznaje meduzę, z którą nawiązuje relację. Początkowo to trudna relacja, która jednak z czasem przeradza się w przyjaźń — mówi Michał Kaźmierczak, reżyser spektaklu.

— To opowieść o samotności, o radzeniu, ale i nieradzeniu sobie z nią, o wyobcowaniu i poczuciu odmienności — dodaje Andrzej Bartnikowski, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. — Ale przede wszystkim jest to opowieść o akceptacji i bliskości, która może zrodzić się między dwojgiem istot. Chociaż z pozoru mogą wydawać się nam one zupełnie do siebie nieprzystające.

"Żaba nie śmieszka" to spektakl lalkowy z dużymi formami: dużą żabą i dużą meduzą. Aktorzy są prawie niewidoczni. W czarnych kostiumach z zasłoniętymi twarzami, animują lalki.

Premiera spektaklu odbędzie się 29 kwietnia (sobota) o godzinie 17. Autorem scenariusza jest Michał Kaźmierczak z Pracowni Dramatu przy Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Śmieszka to jedna z żab zielonych, zamieszkująca okolice stawów, rzek i innych podmokłych terenów.

Skąd wzięła się nazwa "śmieszka"? Czy rechot żaby przypomina śmiech? Batracholodzy (lub herpetolodzy), czyli specjaliści od płazów zwracają uwagę na charakterystyczny, godowy rechot śmieszek. Odgłos wydawany przez żaby zagłuszy każdy inny dźwięk. Żaby podczas godów słyszalne są z odległości nawet kilku kilometrów. Rechot śmieszki jest opisywany jako dźwięk "re-ke-ke", a sam "śpiew" samców jest naprawdę kojący. W zależności od temperatur panujących na wiosnę, rechot śmieszek słyszalny jest pod koniec kwietnia, w maju lub w czerwcu.