AromaPark w Bartążku na finiszu

2023-04-29 17:00:00(ost. akt: 2023-04-28 14:15:15)

Autor zdjęcia: Facebook Bartążek

Plaża w Bartążku niebawem zmieni się nie do poznania. A wszystko za sprawą niezwykłego projektu, którego autorkami są dwie studentki architektury krajobrazu UWM. Nowa atrakcja gminy Stawiguda będzie cieszyć oko i powonienie.
Przyroda, natura – zwłaszcza ta wyjątkowa, bo Warmii i Mazur – to nie tylko piękne krajobrazy. To również rośliny, które wydzielają zapachy. W gminie Stawiguda powstaje wyjątkowe miejsce, gdzie szczególnie będzie można poczuć moc aromatycznych roślin. Mowa o AromaParku.

— AromaPark powstanie na terenie przyległym do jeziora Bartążek. Powstanie przy plaży, więc będzie malowniczo położony. To teren dosyć mokry, dlatego powstają tam ścieżki drewniane, po których będzie można spacerować, a wokół będą posadzone różnego rodzaju rośliny, które będą roztaczać aromatyczne zapachy, aromatyczną aurę. Będzie można tam korzystać nie tylko z walorów widokowych, ale także ze zmysłu węchu, by połączyć wszelkie doznania w jedno i w pełni cieszyć się przyrodą, naturą naszej pięknej gminy Stawiguda — opisuje wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz.

Warto dodać, że AromaPark w Bartążku powstaje z inicjatywy mieszkańców i sołtysa Bartążka Przemysława Piecha oraz przy współpracy z prof. Agnieszką Jaszczak.

Studenci pracowali nad projektami cały semestr zimowy w roku akademickim 2019/2020. Pierwotnie to miały być tylko koncepcje zagospodarowania terenu. Pomysł na AromaPark pojawił się w trakcie przygotowań.

Wyboru koncepcji do realizacji dokonali mieszkańcy Bartążka. Sołtys pokazał im wszystkie studenckie prace, a oni zdecydowali, że koncepcja Patrycji Radomskiej i Justyny Kamińskiej jest najlepsza.

— Zaprojektowałyśmy nie tylko ogród, ale także sposób zagospodarowania pozostałego terenu przy plaży pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym. W ogrodzie zaś zaproponowałyśmy rośliny rodzime lub takie, które już u nas się rozpowszechniły — wyjaśnia Patrycja Radomska.

Pieniądze na urządzenie AromaParku w Bartążku zostały pozyskane w ramach projektu „Ochrona zasobów przyrodniczych gminy Stawiguda”.
To wyjątkowe miejsce pod Olsztynem odwiedzić będzie można już niebawem, bo za 2-3 miesiące.

— Ścieżki już niebawem zostaną ukończone. Będzie trzeba jeszcze poczekać, aż rośliny się przyjmą, i z tej nowej atrakcji w naszej gminie będzie można korzystać już w tym roku – myślę, że późną wiosną lub wczesnym latem — dodaje wójt.

Na tym inwestycyjne plany Bartążka się nie kończą.